Theresa May, rozpisując przedterminowe wybory, osiągnęła zatem skutek przeciwny do zamierzonego. Natomiast niedzielne wybory we Francji przyniosły mniej niespodzianek, gdyż partia prezydenta Macrona En Marche w pierwszej turze wyborów odniosła zdecydowane zwycięstwo. O dokładnym podziale miejsc w parlamencie zdecyduje druga tura wyborów.

W poprzednim tygodniu odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej oraz Europejskiego Banku Centralnego. Zgodnie z oczekiwaniami RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a komunikat z posiedzenia oraz konferencja prasowa wskazują, że Rada wciąż jest daleko od decyzji o ewentualnej podwyżce stóp. Europejski Bank Centralny również pozostawił stopy bez zmian. Natomiast w komunikacie po posiedzeniu, wbrew obawom rynku, nie zostały zapowiedziane działania mające na celu zacieśnianie polityki monetarnej.
Gołębi wydźwięk płynący z banków centralnych skutkował spadkami rentowności obligacji skarbowych zarówno w strefie euro, jak i w Polsce. Obligacjom skarbowym dodatkowo sprzyjała przecena ropy naftowej (-4% w tygodniu), gdyż obniża to perspektywy dla inflacji. Pretekstem do przeceny ropy były dane o wzroście zapasów w Stanach Zjednoczonych, ale większe obawy rynku budzi zerwanie stosunków Arabii Saudyjskiej z Katarem co może przełożyć się na działania OPEC.

Miniony tydzień na rynku akcji nie przyniósł istotnych zmian. Stopy zwrotu z indeksów w Polsce oraz na najważniejszych rynkach były zbliżone do zera.