Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Wystawa w Łazienkach: Japonki w ekstazie

materiały
Wizerunki japońskich kobiet utrwalone na drzeworytach w epoce Edo przez najwybitniejszych mistrzów z Japonii prezentowane będš do 15 sierpnia na wystawie "ONNA. Piękno, siła, ekstaza".

Prace pochodzš ze zbiorów  Muzeum Narodowego w Krakowie. Sš jednymi z najcenniejszych japońskich grafik w polskiej kolekcji. Japońskie grafiki sš opowieœciš o kobiecie, jej wdzięku, emocjach, ekstazie i uniesieniach. Zaprezentowany jest ideał kobieciej urody i to, w jaki sposób zmieniał się on na przestrzeni XVII-XIX wieku, w oparciu o modne desenie wzorzystych kimon, a także charakterystyczne japońskie fryzury, definiujšce wiek, profesję i stan.

Na ekspozycji znalazło się blisko sto drzeworytów z epoki Edo przypadajšcej na lata (1603-1868). Głównš bohaterkš jest kobieta (jap. onna), sportretowana przez japońskich mistrzów tej klasy co Suzuki Harunobu, zwany ojcem barwnego drzeworytu, Torii Kiyonaga czy założyciela szkoły Utagawa - mistrza Toyokuni, który nadawał swoim modelkom subtelnie wyszczuplone proporcje. Sš też prace Kitagawy Utamaro przedstawiciela tzw. złotego okresu drzeworytu.

Artyœci z epoki Edo, stworzyli m.in. wizerunek kobiety-matki w relacjach z dziećmi [jap. boshi-e], kobiety wojowniczki zwanej po japońsku onna bugeisha czy aktorskich yakusha-e, które przedstawiajš aktorów teatru kabuki odtwarzajšcych kobiece role. Japońskie kobiety sš też bohaterkami œwiata metafizycznego, gdzie zjawy transcendentnych wyobrażeń kuszš, straszš i niepokojš.

Wystawa w Łazienkach wprowadzi nas w œwiat historii miłosnych, skomplikowanych losów kochanków i wštków dramatycznie kończšcych się np. podwójnym samobójstwem (jap. shinju-mono). Postaci sportretowane zostały w chwili wzajemnego zauroczenia, delikatnych spojrzeń i  subtelnych gestów. Ważnym przyczynkiem do opowieœci o erotyce tamtych czasów sš tzw. dzielnice uciech. Powstała w tym kontekœcie bogata i bardzo istotna artystycznie twórczoœć - erotyki zwane po japońsku shunga. Podczas oglšdania wystawy z osobami niepełnoletnimi, należy uwzględnić to, że jej częœć przedstawia sceny intymne.

Ekspozycja wzbogacona została dodatkowo o kimona, pasy obi, a także przedmioty rzemiosła artystycznego - lustra, grzebienie i szpile do włosów.

Wystawę można oglšdać w Podchoršżówce od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Wstęp: 10 zł bilet normalny, 5 zł – ulgowy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL