Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Zauważył iPhone'a na obrazie z 1860 roku

Wikimedia Commons, domena publiczna
Pochodzšcy z Glasgow Peter Russell, miłoœnik sztuki, który na swoim blogu co jakiœ czas zajmuje się kulturš, w paŸdzierniku 2017 roku podczas wizyty w muzeum w Monachium na obrazie z 1860 roku dopatrzył się iPhone'a, który w rzeczywistoœci jest jednak modlitewnikiem.

Obraz Ferdinanda George'a Waldmüller zatytułowany "Oczekiwana" przedstawia kobietę, która idzie œcieżkš wpatrzona w coœ, co trzyma w dłoniach. Kobieta nie zauważa kucajšcego obok młodego mężczyzny z bukiecikiem kwiatów w ręku, który się w niš wpatruje.

Russell zauważył, że dziewczyna wyglšda tak, jakby trzymała w ręku telefon komórkowy i sugeruje, że współczeœnie mogłaby ona korzystać np. z popularnej aplikacji randkowej Tinder nie zauważajšc, że zafascynowany niš mężczyzna jest tuż obok.

W rzeczywistoœci dziewczyna - jak wyjaœnia muzeum - trzyma w rękach modlitewnik. 

- To co mnie uderzyło to sposób, w jaki zmiany technologiczne zmieniajš sposób, w jaki można interpretować obraz - stwierdził Russell dodajšc, że w XIX wieku pewnie nikt nie miałby wštpliwoœci, iż w rękach nastolatki znajduje się modlitewnik.

Co ciekawe to nie jedyny przypadek, gdy współczeœni dopatrujš się na obrazach sprzed lat telefonów komórkowych. W sierpniu serwis "Motherboard" wskazywał na przedmiot podobny do telefonu komórkowego na obrazie z 1937 roku "Pan Pyncheon i założenie Springfield" autorstwa Umberto Romano (chodzi o Indianina trzymajšcego prostokštny przedmiot - prawdopodobnie lusterko).

Z kolei dyrektor generalny Apple Tim Cook żartował, że iPhone'a widzi na obrazie z XVII wieku, namalowanym przez holenderskiego malarza Pietera de Hoocha zatytułowanym "Mężczyzna trzymajšcy list do kobiety w holu wejœciowym". Cookowi z iPhonem skojarzył się właœnie ów list trzymany tak, jakby mężczyzna robił zdjęcie telefonem komórkowym. 

ródło: The Independent

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL