Sztuka

Siedem kontynentów podróżnika

materiały prasowe
W warszawskiej NEY Gallery & Prints oglądać można pierwszą w Polsce wystawę fotografii Andreasa Hürlimanna.

Pochodzący ze Szwajcarii Andreas Hürlimann to lekarz i podróżnik. Od niemal 40 lat fotografuje wybrane motywy ogromnych formacji skalnych, pochodzących z różnych miejsc, na siedmiu kontynentach świata.

Artysta na swoim koncie ma ponad 10 tysięcy zdjęć. Ich głównym motywem są wyjątkowo przedstawiane na fotografiach skały.

Na wystawie „Andreas Hürlimann: Skały i piaski. Fotografie z VII kontynentów” zobaczyć można 51 fotografii charakterystycznych dla twórczości szwajcarskiego artysty.

Zdjęcia Hürlimanna łączą zbliżone kadry. W większości to znaczne powiększenia faktury skał, „tkanki wierzchniej”, bogatej kolorystycznie i zróżnicowanej w swych walorach. Spośród wyjątkowych kształtów i barw artysta wybiera te, których jedynym reżyserem jest światło wydobywające z nich plastyczne formy natury.

Zdjęcia Andreasa Hürlimanna są więc obrazami rzeczywistości ujętej w kadrze przez wrażliwego na piękno natury artystę. Oglądając prace fotografa często można odnieść wrażenie, że nie są one zdjęciami pokazującymi rzeczywistość, a obrazami.

Fotografie Hürlimanna były wielokrotnie pokazywane w galeriach na całym świecie, w tym w Szwajcarii, Niemczech czy Austrii. Znajdują się w kolekcjach prywatnych i są stale prezentowane przez galerię ArtTon AG koło Zurichu.

Wystawa według autorskiego projektu kuratorki Henryki Milczanowskiej, organizowana jest we współpracy Fundacji Polskiej Sztuki Emigracyjnej i NEY Gallery & Prints w Warszawie.

Ekspozycja „Andreas Hürlimann: Skały i piaski. Fotografie z VII kontynentów” prezentowana będzie do 31 sierpnia w NEY Gallery & Prints na warszawskiej Woli.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL