Wystawa „Surrealizm i Realizm Magiczny” w Desie Unicum

Desa Unicum prezentuje od 26 sierpnia przedaukcyjną wystawę „Surrealizm i Realizm Magiczny”.

Aktualizacja: 26.08.2016 07:15 Publikacja: 26.08.2016 07:00

Foto: Desa Unicum

To niezwykle atrakcyjna próba penetracji obszarów artystycznej wyobraźni, jak i oferta dla kolekcjonerów.

Można na niej zobaczyć 80 obrazów, przekonywujących, że wpływ tych nurtów sztuki na twórczość polskich artystów współczesnych jest bardzo silny.  Nie brakuje  bardzo znanych artystów, jak Wojciech Siudmak, Rafał Olbiński, Zdzisław Beksiński, Henryk Waniek, Zbigniew Makowski, Henryk Waniek, Jacek Yerka.

W latach 20. XX wieku surrealizm był kierunkiem awangardowym, uwalniającym sztukę od realizmu, poszerzającym percepcję o sny, marzenia, stany nadrealne, halucynacje, wizje i  odkrywającym niepokojące pokłady podświadomości, pozwalającym kreować własne światy wyobraźni. Realizm magiczny narodził się w podobnym czasie, a jego charakterystyczną cechą jest połączenie realizmu z fantastyką, elementami magii. Dzisiaj nie kojarzymy ich z awangardą, ale wciąż działają z magnetyczną siłą przyciągania, bo z jednej strony dają artyście wolność i możliwość rozwijania wirtuozyjnych efektów wizualnych, które malarstwu na płótnie nadają cechy filmowe. A drugiej pozwalają na kreowanie tajemniczych światów albo zgłębianiu zjawisk dziwnych, niepokojących, niewytłumaczalnych.

To zapewne tłumaczy popularność obu nurtów. Świat nadrealnej wyobraźni bywa bardzo różnorodny: idealny, radosny, mroczny, przerażający. Rafał Olbiński należy do twórców, preferujących niekończące się gry wyobraźni, przyciągające uwagę erudycyjnymi rozległymi skojarzeniami, seksualną  aluzyjnością; kuszące urodą obrazu, choć nie pozbawione nuty ironii. Tym razem Desa wystawia nie jego popularne plakaty, ale dwa akrylowe obrazy o motywach charakterystycznych dla twórczości artysty. Na jednym widzimy kobietę centaura (centaurzycę?), na drugim głowę mężczyzny przesłania frachtowiec, którego białe żagle przemieniają się w odlatujące ptaki.

Obrazy Zdzisława Beksińskiego kontrastowo się różnią i przypominają sceny z horroru, a grafika podszyta jest sadomasochistyczno erotyką.

Malarstwo Wojciecha Siudmaka odwołuje się do zmiennych konwencji. Obraz „Genesis” z 1980 roku przedstawia Stwórcę, który wprawia w ruch kulę ziemską. Płótno fascynuje trójwymiarowym złudzeniem przestrzeni, „Królewski dwór” z 1990  kojarzy się ze sceną inkwizycji. A „Pola szachownicy” to fantastyczne lewitacja w „kosmicznej” przestrzeni szachowych figur zamiast planet. Jedna z nich za sprawą wyobraźni przeobrażą się w wielkie metropolis, co dodaje wizji metaforycznych znaczeń.

Zbigniew Makowski intryguje swoimi magicznymi obrazami,  łączącymi elementy geometrii, ezoterycznej symboliki i portretu, które kryją mnóstwo zaszyfrowanych znaczeń. Wystawiona m.in. „Apparve- Prima” odczytywana jest jako hołd dla Leonarda da Vinci. W martwe natury Henryka Wańka, mimo pozorów realizmu, wpisane są także skomplikowana, magiczno-alchemiczna symbolika.

Dwa obrazy Jerzego Dudy Gracza reprezentują przeciwstawne tendencje. "Obraz 2349: Działoszyn - Prometeusz" z samotną sylwetką człowieka w krajobrazie opustoszałego wyrobiska mieści się w nurcie surrealnym. Natomiast „Motyw polski z kiełbasą – 2” zdecydowanie zalicza się do społecznej satyry, kpiącej z naszych przywar.

Wystawa w Domu Aukcyjnym Desa Unicum (Warszawa Marszałkowska 34-50) czynna do 8 września. Aukcja odbędzie się 8 września o godz. 19.

To niezwykle atrakcyjna próba penetracji obszarów artystycznej wyobraźni, jak i oferta dla kolekcjonerów.

Można na niej zobaczyć 80 obrazów, przekonywujących, że wpływ tych nurtów sztuki na twórczość polskich artystów współczesnych jest bardzo silny.  Nie brakuje  bardzo znanych artystów, jak Wojciech Siudmak, Rafał Olbiński, Zdzisław Beksiński, Henryk Waniek, Zbigniew Makowski, Henryk Waniek, Jacek Yerka.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce