Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Marszałek Tito z dwiema głowami

Prof. Wojciech Morawski, historyk, ekonomista, Szkoła Główna Handlowa.
materiały prasowe
Prof. Wojciech Morawski, historyk, ekonomista, Szkoła Główna Handlowa.

Rz: Jedno z rosyjskich stowarzyszeń biznesowych zwróciło się do banku centralnego Rosji z propozycjš wydrukowania banknotów o nominale 1000 rubli z portretem Władimira Putina. Czy to nie aberracja?

Wojciech Morawski: Nie do końca. Brak portretu żyjšcego przywódcy państwa na pienišdzach nie jest żelaznš zasadš. Na przykład w wielu krajach œwiata na banknotach znajduje się królowa Elżbieta II. W tej praktyce prym wiedli monarchowie i dyktatorzy, chociażby z krajów afrykańskich. Tak samo było z Mao Tse-tungiem. Ludzie sš próżni i gdy mogš coœ takiego zrobić, nie potrafiš sobie odmówić. Choć akurat w przypadku monarchii władcy, korzystajšc ze swojego autorytetu, zwiększali w ten sposób wiarygodnoœć pienišdza.

Bank centralny Rosji nie jest zachwycony propozycjš biznesmenów.

Na miejscu Putina odrzuciłbym ten pomysł. Taki gest raczej nie wzbudzi szacunku, choć sam banknot byłby już traktowany poważnie, bo miałby wysoki nominał. W Jugosławii w latach 80. na banknotach znajdowali się anonimowi przedstawiciele ludu, aż w końcu pojawił się banknot o nominale 5000 dinarów z nieżyjšcym już marszałkiem Titš. Miał to być superbanknot wieńczšcy serię. Jednak z czasem, w wyniku postępujšcej inflacji, 5000 dinarów stało się niskim nominałem. Nie wiedziano, co z tym zrobić. Pojawiały się dowcipne pomysły, by np. wydać nowy banknot o wyższym nominale z Titš z dwiema głowami.

Po gwałtownej zmianie władzy pienišdze z portretami byłych przywódców państwa sš wymieniane. Choć w Iranie zdarzyło się, że po rewolucji nowy władca, nie będšc gotowy do wymiany banknotu z wizerunkiem poprzednika, gęsto nadrukował na nim cytaty z Koranu.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL