Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Egipski wywiad godzi Palestyńczyków

AFP
Rzšdzšcy Strefš Gazy dogadali się z braćmi z Zachodniego Brzegu Jordanu.

Ponad dziesięć lat temu nadzieje na palestyńskie pojednanie prysły po krwawych starciach między zwolennikami dwóch głównych ugrupowań, radykalnego Hamasu oraz bardziej umiarkowanego i uznawanego za partnera do rozmów przez Zachód Fatahu. Wczeœniej, w 2006 r., odbyły się ostatnie wiarygodne wybory. Wygrał Hamas.

W czwartek ogłoszono, że prowadzone w Kairze negocjacje międzypalestyńskie zakończyły się sukcesem. Na poczštek oba ugrupowania majš się zajšć wspólnš kontrolš granic Strefy Gazy, w tym przede wszystkim przejœcia w Rafah na granicy z Egiptem. To okno na œwiat dla izolowanych Palestyńczyków ze Strefy (większoœć z nich nie ma szans na przekroczenie granicy z Izraelem).

Zniesione majš być różne sankcje, które Fatah i Hamas ponakładały na siebie nawzajem. Do Strefy Gazy po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat będzie mógł przyjechać Mahmud Abbas, wywodzšcy się z Fatahu i rezydujšcy w Ramallah na Zachodnim Brzegu przywódca palestyński. Od dekady w Strefie Gazy rzšdzi samodzielnie Hamas, władza Abbasa ogranicza się do Zachodnim Brzegu. Oba tereny, oddalone o ok. 100 km, majš się stać częœciš przyszłego państwa palestyńskiego.

Słaboœciš porozumienia, podawały media zachodnie, jest to, że nie objęło ono zbrojnego skrzydła Hamasu. Jego dowódcy to główny cel przeprowadzanych co pewien czas ataków izraelskich.

Izrael, tak twierdzš Ÿródła palestyńskie, popiera jednak porozumienie. Podobnie jak najbogatszy kraj muzułmański Arabia Saudyjska oraz USA. Wynegocjował je egipski wywiad.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL