Hurricane Dywizjonu 303 odnaleziony

aktualizacja: 14.09.2015, 19:00

Archeolodzy i historycy odkopali pozostałości Hurricane'a Dywizjonu 303, zestrzelonego 9 września 1940 roku podczas Bitwy o Anglię.

REDAKCJA POLECA
02.06.2017
Zmarł Witold Aleksander „Alex” Herbst, pilot polskich dywizjonów 303 i 308
14.04.2016
Powstanie film o Dywizjonie 303
kariera
Najlepsza polska uczelnia biznesowa?

Hurricane, pilotowany przez sierżanta Kazimierza Wünsche, został zestrzelony podczas Bitwy o Anglię, w walce o Beachy Head. Pilot zdołał się katapultować i poważnie ranny trafił do szpitala.

Samolot spadł w okolicy Saddlescombe Farm, w West Sussex. Wykopaliska prowadził archeolog brytyjskiego Ministerstwa Obrony Richard Osgood. Wydobyto m.in. przekładnię redukcyjną i bazę śmigła.

Dzięki staraniom Ambasady RP w Wielkiej Brytanii oraz MON akcję wydobywania polskiego samolotu mogli obserwować polscy weterani misji zagranicznych. Przy wykopaliskach obecna była także córka sierżanta Wünsche Grażyna i jego wnuczka Joanna.

Nad miejscem, gdzie znaleziono samolot, przeleciał zabytkowy Hurricane pomalowany w barwy Dywizjonu 303 i z numerem bocznym samolotu sierżanta Wünsche - RF-E P3700. Przemalowanie samolotu zleciła Ambasada RP w ramach kampanii #BoBPoles, przypominającej Brytyjczykom udział Polaków w Bitwie o Anglię.

Szczątki samolotu trafią do miejsca, gdzie w czasie wojny stacjonował Dywizjon 303 - do bazy RAF w Northolt, do zorganizowanego tam Muzeum Polskiego.

W Bitwie o Anglię uczestniczyło 145 polskich pilotów z dywizjonów 302 i 303 i jednostek brytyjskich. 303. Dywizjon Myśliwski był najskuteczniejszą w Bitwie formacją aliancką. Pod koniec wojny w 16 dywizjonach Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii służyło prawie 20 tysięcy polskich pilotów.

Film nakręcony podczas wykopalisk: Polscy bohaterowie, którzy ocalili Wielką Brytanię

POLECAMY

KOMENTARZE