Cały świat oglądał królewski ślub

Wyglądasz olśniewająco, kochanie – miał powiedzieć William, gdy ojciec przyprowadził Kate do ołtarza

Aktualizacja: 30.04.2011 13:40 Publikacja: 29.04.2011 20:36

Cały świat oglądał królewski ślub

Foto: AFP

Kate Middleton nawet przez chwilę nie przestała się uśmiechać. Ani, gdy w opactwie westminsterskim składała przysięgę małżeńską, ani później, gdy z otwartego, złotego powozu

pochodzącego z 1902 roku pozdrawiała setki tysięcy ludzi. A także na balkonie pałacu Buckingham, gdy cały naród czekał na pierwszy publiczny pocałunek młodej pary.

Zobacz galerię zdjęć

„Była zrelaksowana, naturalna, wspaniała" – zachwycały się brytyjskie media. Wszystkie kamery pokazywały też księcia Williama, gdy – czekając na przybycie Kate do katedry – swobodnie rozmawiał z gośćmi. Również jemu uśmiech nie schodził z twarzy i – co eksperci wyczytali z ruchu jego warg – przed ołtarzem zażartował, zwracając się do teścia: – To tylko taka mała, rodzinna sprawa.

Pokaz mody

Ku ogromnej uciesze londyńczyków młoda para wsiadła po południu do sportowego, otwartego astona martina i – z przyczepionymi do zderzaka balonami i tabliczką „Just wed" – przejechała ulicami miasta. William siedział za kierownicą.

Relacja z uroczystości minuta po minucie

Cały Londyn utonął w czerwono-biało-niebieskich barwach, gdy milion ludzi wyszło na ulice z brytyjskimi flagami, by wiwatować na cześć młodej pary. Tłumy czekały przed  opactwem i pałacem Buckingham, ale też w Hyde Parku, na Trafalgar Square i w wielu innych miejscach. W całym mieście z okazji ślubu odbyło się prawie tysiąc ulicznych imprez. W całym kraju – ponad pięć tysięcy. Do Wielkiej Brytanii ściągnęło z tej okazji osiem tysięcy dziennikarzy.– To największe wydarzenie w historii Londynu ostatnich lat, nawet ubiegłoroczna wizyta papieża Benedykta XVI nie może się z nim równać – mówił z dumą Paul Read, odpowiedzialny w mieście za królewski ślub.

W opactwie westminsterskim odbył się wielki pokaz mody. Kamery transmitujące uroczystość do 180 krajów świata nieustannie pokazywały zwłaszcza wyszukane nakrycia głowy pań. Skrytykowano tylko jedną – żonę premiera Wielkiej Brytanii. Samantha Cameron jako jedyna miała we włosach tylko skromną spinkę, w dodatku włożyła zwykłą sukienkę, a na  nogach – co jej natychmiast wytknięto – miała buty ze sklepu Aldo za 75 funtów. – Ten ślub reprezentuje to, co Wielka Brytania ma najlepszego – mówił potem David Cameron.

Księżna Kate

Państwo młodzi sami przygotowali ślubną modlitwę. Odczytał ją biskup Londynu Richard Chartres, który zna księcia Williama od dziecka i przyjaźni się z jego ojcem, księciem Karolem. „Boże, dziękujemy ci za nasze rodziny, za naszą miłość i radość z małżeństwa" – czytał prawie dwóm tysiącom gości zgromadzonym w opactwie westminsterskim. William i Kate pokazali, że w tysiącletniej tradycji da się wprowadzić drobne zmiany. Obrączka z walijskiego złota pojawiła się tylko na palcu panny młodej. Książę postanowił, że nie będzie jej nosił. Z kolei Kate powtarzając ślubną przysięgę ominęła słowo „posłuszna", co – jak zauważyły brytyjskie media – jest zgodne z trendem dominującym wśród młodego pokolenia.

„Jej dwa imiona – Catherine Elisabeth – kontrastowały podczas przysięgi z czterema imionami księcia Williama" – przyznał „Daily Telegraph".

Raport specjalny:
Ślub w rodzinie królewskiej

Od dziś oboje mogą używać tytułów książę i księżna Cambridge. Taki prezent – zgodnie z królewską tradycją – sprawiła wnukowi i jego żonie królowa. To był jej wybór, chociaż podobno William sam ją do tego namawiał. Ostatni książę Cambridge, Jerzy, urodził się w 1819 roku, ale – tak jak William – poślubił zwykłą kobietę (aktorkę), bo nie uznawał zaaranżowanych małżeństw. Podobnie jak on, służył też w armii.

Książę William otrzymał ponadto tytuł hrabiego Strathearn i barona Carrickfergus, których jego żona również może używać. Oba tytuły połączą nowożeńców ze Szkocją, gdzie się poznali, i z Irlandią Północną.

Jakie prezenty

Kiedy w 1947 roku królowa Elżbieta II poślubiła księcia Filipa do pałacu Buckingham dostarczono 10 tysięcy telegramów z całego świata oraz 2,5 tysiąca prezentów. Wśród nich była bawełniana koronka od Mahatmy Gandhiego, którą babcia królowej wzięła za przepaskę na biodra. Ale – jak pisał kanadyjski dziennik „Vancouver Sun" – młoda para otrzymała również maszynę do szycia Singera i 500 puszek ananasa, pralkę, lodówkę, 76 chusteczek do nosa i 148 par skarpetek.

W 1981 roku książę Karol i księżna Diana otrzymali ponad 4 tysiące prezentów, wśród nich serce wyrzeźbione w kartoflu, kryształową żabę i dziewięć kryształowych popielniczek, sprzęt wideo i mnóstwo porcelany. William i Kate są pierwszą parą, która nie chciała prezentów. Prosili o datki na organizacje charytatywne. Mimo to burmistrz Londynu Boris Johnson postanowił przekazać nowożeńcom rower-tandem, a premier Cameron – album o Anglesey. Prezenty miały też dotrzeć z zagranicy. Rosja przygotowała szkatułkę z widokiem moskiewskiej Katedry Chrystusa Zbawiciela, a Czechy – konia. George Michael specjalnie dla młodej pary nagrał nową piosenkę.

Miesiąc miodowy

W sobotę książę William i księżna Kate zaczynają miesiąc miodowy. Nie zdradzili, dokąd się wybierają. Pojawiły się plotki, że może to być wioska Viscri w Rumunii, gdzie książę Karol ma posiadłość i gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Jak pisały rumuńskie media, to miejsce, gdzie bose dziewczęta pasą gęsi, a drogą jeżdżą wozy drabiniaste. Rumuni zastanawiali się, czy dzięki książęcej parze odrodzi się w ich kraju turystyka.

Kate Middleton nawet przez chwilę nie przestała się uśmiechać. Ani, gdy w opactwie westminsterskim składała przysięgę małżeńską, ani później, gdy z otwartego, złotego powozu

pochodzącego z 1902 roku pozdrawiała setki tysięcy ludzi. A także na balkonie pałacu Buckingham, gdy cały naród czekał na pierwszy publiczny pocałunek młodej pary.

Pozostało 93% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 793
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 792
Świat
Akcja ratunkowa na wybrzeżu Australii. 160 grindwali wyrzuconych na brzeg
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 791
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 790