Czy Żelazny Feliks legalnie spadł z pomnika

aktualizacja: 12.03.2016, 16:03
Lata 70. ubiegłego wieku - złote czasy KGB: Dzierżyński przed jego mos...
Lata 70. ubiegłego wieku - złote czasy KGB: Dzierżyński przed jego moskiewską siedzibą
Foto: Wikipedia Commons

Moskiewska prokuratura sprawdza, czy demonstranci w 1991 roku zgodnie z prawem zrzucili z piedestału pomnik Dzierżyńskiego.

REDAKCJA POLECA
20.12.2015
Dziś w Rosji dzień tajnej policji
28.07.2015
Rosjanie: Tak dla Feliksa Dzierżyńskiego, nie dla Borysa Niemcowa
17.07.2015
Moskwianie chcą Dzierżyńskiego
kariera
Millenialsi - czego oczekują od pracodawcy?

Prokuratorzy wzięli się do pracy na wniosek Zrzeszenia Adwokatów Rosji. Do nich z kolei zwróciła się jesienią ubiegłego roku „grupa inicjatywna obywateli". Adwokaci nie poinformowali kto to jest, ale przyjęli od nich zlecenie.

22 sierpnia 1991 roku – po stłumieniu tzw. puczu Janajewa – tłumy manifestantów zebrały się wieczorem na Łubiance, przed siedzibą ówczesnego KGB (obecnie mieści się tam FSB). Rada Moskwy podjęła decyzję o usunięciu monumentu. Wkrótce pojawił się tam dźwig, pomnikowi Dzierżyńskiego zarzucono żelazną pętlę na szyję i ściągnięto w piedestału.

Ale sam pomnik nie został zniszczony. Wraz z innymi pamiątkami i pomnikami radzieckimi przeniesiono go do moskiewskiego parku „Muzeon", na brzegu rzeki Moskwy, w pobliżu Centralnego Domu Artysty. Stoi tam do dziś, prowokując komunistów i weteranów KGB, którzy cały czas domagają się, by wrócił na Łubiankę.

Obecnie tajemnicza „grupa inicjatywna" twierdzi, że według dostępnych dokumentów stołecznych władz pomnik formalnie cały czas stoi na Łubiance. Poprzez Zrzeszenie Adwokatów domagają się wydania go z „Muzeonu". „Gotowi są na własny rachunek przenieść go z powrotem, mają wystarczającą ilość środków transportowych, technicznych i aktywistów", poinformowało Zrzeszenie w specjalnym oświadczeniu.

W pobliżu miejsca, gdzie stał przed KGB Żelazny Feliks ustawiono jednak już „Kamień Sołowiecki", przywieziony z Wysp Sołowieckich, gdzie znajdowały się jedne z najcięższych, radzieckich łagrów.

W lutym partia komunistyczna zaproponowała przeprowadzenie miejskiego referendum o postawieniu z powrotem Dzierżyńskiego przed siedzibą rosyjskich służb specjalnych. Zebrali koniecznych do tego 150 tysięcy podpisów mieszkańców Moskwy.

Ale sprawa utknęła, gdyż pojawił się konkurent Żelaznego Feliksa – kijowski książę Władimir, pod władzą którego ochrzczono Ruś (czyli obecną Ukrainę), a którego pomnik koniecznie gdzieś w Moskwie chcą postawić rosyjskie władze.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE