Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Dania: Transseksualizm jak leworęczność

123RF, nito500
Dania będzie pierwszym krajem, który usunie transseksualizm z listy zaburzeń behawioralnych. Od 1 stycznia 2017 roku będzie to taka sama cecha jak np. leworęcznoœć.

O usunięciu transseksualizmu z listy chorób psychicznych lub zaburzeń behawioralnych myœli się w Danii już od dawna.

Kraj ten jednal czekał na decyzję WHO, ktora pracuje nad nowym systemem rejestracji diagnoz. Trwa to jednajk tak długo, że Dania zadeklarowała, iż jeœli do paŸdziernika WHO nie opracuje nowej wersji diagnoz, Dania jako pierwszy kraj na œwiecie uzna transseksualizm za przypadłoœć równš np. leworęcznoœci i zkreœli jš z listy zaburzeń psychicznych. Informację tę potwierdziła minister zdrowia Danii Sophie Lohde

Zdaniem socjaldemokraty Flemminga Mollera Mortensena definiowanie transseksualizmu jako choroby psychicznej stygmatyzuje osoby transseksualne, tymczasem powinny być one traktowane neutralnie.

Mortensen zauważa jednak, że nie tylko stygmatyzacja jest powodem zmiany kwalifikacji transpłciowoœci. Równie istotnym powodem jest fakt, że osoby transseksualne majš problemy z ubezpieczeniem zdrowotnym jako zakwalifikowane do grupy pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Zdaniem duńskiego œrodowiska LGBT decyzja Danii stanowi "duzy krok naprzód". 

- Nie jesteœmy chorzy, tymczasem czeœć ludzi wcišż tak myœli. A to dlatego, że transseksualizm jest wcišż na liœcie choróbpsychicznych. Tymczasem bycie transseksualnym jest tak naturalne jak bycie leworęcznym - tłumaczy rzeczniczka duńskiego œrodowiska LGBT Linda Thor Pedersen. 

 

 

ródło: thelocal.dk

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL