Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Świat

Dania: Transseksualizm jak leworęczność

123RF, nito500
Dania będzie pierwszym krajem, który usunie transseksualizm z listy zaburzeń behawioralnych. Od 1 stycznia 2017 roku będzie to taka sama cecha jak np. leworęczność.

O usunięciu transseksualizmu z listy chorób psychicznych lub zaburzeń behawioralnych myśli się w Danii już od dawna.

Kraj ten jednal czekał na decyzję WHO, ktora pracuje nad nowym systemem rejestracji diagnoz. Trwa to jednajk tak długo, że Dania zadeklarowała, iż jeśli do października WHO nie opracuje nowej wersji diagnoz, Dania jako pierwszy kraj na świecie uzna transseksualizm za przypadłość równą np. leworęczności i zkreśli ją z listy zaburzeń psychicznych. Informację tę potwierdziła minister zdrowia Danii Sophie Lohde

Zdaniem socjaldemokraty Flemminga Mollera Mortensena definiowanie transseksualizmu jako choroby psychicznej stygmatyzuje osoby transseksualne, tymczasem powinny być one traktowane neutralnie.

Mortensen zauważa jednak, że nie tylko stygmatyzacja jest powodem zmiany kwalifikacji transpłciowości. Równie istotnym powodem jest fakt, że osoby transseksualne mają problemy z ubezpieczeniem zdrowotnym jako zakwalifikowane do grupy pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Zdaniem duńskiego środowiska LGBT decyzja Danii stanowi "duzy krok naprzód". 

- Nie jesteśmy chorzy, tymczasem cześć ludzi wciąż tak myśli. A to dlatego, że transseksualizm jest wciąż na liście choróbpsychicznych. Tymczasem bycie transseksualnym jest tak naturalne jak bycie leworęcznym - tłumaczy rzeczniczka duńskiego środowiska LGBT Linda Thor Pedersen. 

 

 

Źródło: thelocal.dk

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL