Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Surowce i Chemia

KGHM czeka na nowego szefa

Radosław Domagalski-Łabędzki, były już prezes KGHM został odwołany naprędce w sobotę przez radę nadzorczš.
materiały prasowe
Radosław Domagalski-Łabędzki został ekspresowo odwołany, ale następca ma zostać wyłoniony w konkursie.

Rada nadzorcza KGHM odwołała w sobotę, na zwołanym naprędce posiedzeniu, prezesa Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego – jego kadencja upływała w tym roku, z dniem zwyczajnego walnego zgromadzenia (nie zostało jeszcze zwołane). Kim będzie następca, jeszcze nie wiadomo. Na razie obowišzuje wersja, że – wbrew utartemu w ostatnich latach zwyczajowi – prezes ma zostać wyłoniony w konkursie. Warunki postępowania rada nadzorcza okreœli prawdopodobnie już w nowym składzie – zmiany personalne sš w porzšdku obrad walnego zgromadzenia, które odbędzie się 15 marca. Obowišzki szefa koncernu wykonuje I wiceprezes Rafał Pawełczak. W sobotę z kierownictwa spółki odwołano także Michała Jezioro, odpowiedzialnego za aktywa zagraniczne. Jego obowišzki przejšł wiceprezes ds. finansowych Stefan Œwištkowski, w przeszłoœci wiceszef PKO BP.

Nowy prezes będzie trzecim z nadania PiS, odkšd w 2015 r. ta partia przejęła władzę. Najpierw w lutym 2016 r. Herberta Wirtha zastšpił Krzysztof Skóra, który kierował koncernem za pierwszych rzšdów PiS – człowiek bez doœwiadczenia w dużym biznesie, ale działajšcy w lokalnych strukturach partii (wcišż zasiada w dolnoœlšskim sejmiku). Już w paŸdzierniku 2016 r. Skóra stracił stanowisko na rzecz Domagalskiego-Łabędzkiego, który przyszedł do KGHM z resortu rozwoju, którym kierował ówczesny wiceminister Mateusz Morawiecki. Domagalski-Łabędzki – człowiek spoza politycznego i dolnoœlšskiego układu – miał solidne doœwiadczenie w międzynarodowym biznesie. Przed pracš w resorcie rozwoju był zwišzany z grupš kapitałowš Michała Sołowowa, odpowiadajšc za rozwój imperium miliardera w Azji. Rychłe odejœcie Domagalskiego-Łabędzkiego wieszczono już na poczštku 2017 r., kiedy okazało się, że po wygaszeniu Ministerstwa Skarbu KGHM trafił jednak pod nadzór resortu energii, a nie rozwoju.

Kadrowa miotła dosięgła w ostatnich dwóch latach sporego grona wiceprezesów. Odpowiedzialny za finanse KGHM Œwištkowski to jedyny menedżer zasiadajšcy w zarzšdzie od poczštku „dobrej zmiany".

Niewykluczone, że w poniedziałek notowania KGHM czeka korekta jako reakcja na roszady. Dla wyceny koncernu kluczowa jest sytuacja na rynku miedzi, a jak podkreœlajš analitycy DM BOŒ – œrednio- i długoterminowa perspektywa dla notowań tego surowca jest pozytywna.   —Adam Roguski

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL