Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Ukraina: Tajemnicza śmierć politologów

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Zginęli w zderzeniu z ciężarówkš, gdy wracali z konferencji w Warszawie. W Kijowie twierdzš, że mogli zostać zabici.

Ukraińscy analitycy Ołeksandr Maslak, Wołodymyr Karahiaur, Ołeksij Kurinnyj, Ołeksandr Nikonow i Serhij Popow zginęli nad ranem 6 wrzeœnia w obwodzie rówieńskim w okolicach miejscowoœci Rokitno. Samochód, którym jechali, zderzył się z naładowanš drzewem ciężarówkš, gdy wracali z Warszawy do Kijowa. Kierowca ciężarówki od poczštku utrzymywał, że to ich samochód wjechał na jego pas i że nie miał możliwoœci manewrowania.

Z decyzji sšdu rejonowego w Kijowie wynika jednak, że mógł celowo doprowadzić do kolizji. Prokuratura twierdzi, że w sprawę może być zamieszana osoba trzecia, która prowadziła rozmowę telefonicznš z kierowcš feralnej ciężarówki tuż przed zderzeniem. Ukraińskie media informujš, że organy œcigania ustalajš obecnie tożsamoœć tej osoby.

W rozmowie z popularnym portalem Ukraińska Prawda kijowska prokuratura potwierdziła, że umyœlne zabójstwo jest jednš z wersji prowadzonego œledztwa.

Politolodzy wracali z konferencji naukowej „Strategia współpracy państw Międzymorza w warunkach wojny hybrydowej", zorganizowanej w siedzibie warszawskiej Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Œrodkowo-Wschodniej.

– To byli bardzo ciekawi ludzie. Ołeksandr Maslak, historyk filozofii z wykształcenia, był typem człowieka, który odegrałby bardzo pozytywnš rolę w stosunkach polsko-ukraińskich, zwłaszcza teraz. Był krytyczny zarówno wobec strony polskiej, jak i ukraińskiej, a takich ludzi jest dzisiaj niewiele – mówi „Rzeczpospolitej" uczestnik konferencji Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

– Gdyby naprawdę za tym stała jakaœ zbrodnicza ręka, toby dowodziło, że nikt z nas nie jest bezpieczny. Nasi goœcie byli bardzo fajni i perspektywiczni, ale nie należeli do pierwszego szeregu. Gdyby komuœ chciało się doprowadzić do zabójstwa takich ludzi, toby oznaczało, że każdy człowiek zajmujšcy się współpracš polsko-ukraińskš i walkš z wojnš hybrydowš jest zagrożony – dodaje.

Serhij Popow był nie tylko ekspertem ds. decentralizacji, ale i byłym wiceszefem donieckiej administracji wojskowo-cywilnej. Znany ukraiński analityk wojskowy kpt. Ołeksij Arestowycz twierdzi, że działalnoœć Popowa na wschodzie kraju mogła być jednš z przyczyn ewentualnego zabójstwa.

– Administracje wojskowe dostajš bardzo duże pienišdze z budżetu. Cišgle trwajš tam wojny agenturalne pomiędzy służbami obu stron. Nieszybko dowiemy się prawdy, podobnie jak w przypadkach wielu innych zabójstw, które ostatnio miały miejsce na Ukrainie – mówi „Rzeczpospolitej" Arestowycz. – Wybuch wojny w Donbasie spowodował kilkakrotny wzrost przestępczoœci w kraju. Prawie co tydzień ktoœ ginie w dziwnych okolicznoœciach. Przeważnie chodzi o pienišdze, ale zdarza się, że ukraińskich kryminalistów wykorzystujš rosyjskie służby – dodaje.

Pod koniec paŸdziernika pod Kijowem zamordowano czeczeńskš działaczkę Aminę Okujewš. Wraz z mężem Adamem Osmajewym (jest oskarżany w Rosji o przygotowywanie w przeszłoœci zamachu na Władimira Putina) walczyła po stronie Kijowa z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

W czerwcu w Kijowie w wybuchu samochodu zginšł oficer ukraińskiego wywiadu wojskowego Maksim Szapowałow. W ten sam sposób w marcu w Mariupolu zginšł pułkownik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksandr Charabieriusz.

Najgłoœniej było w lipcu ubiegłego roku, gdy w centrum Kijowa wybuchł samochód znanego dziennikarza Pawła Szeremeta. Sprawców i zleceniodawców morderstwa do dzisiaj nie znaleziono, mimo że sprawę osobiœcie nadzoruje prezydent Petro Poroszenko.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL