Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Matki: jak będzie praca, będš dzieci

123RF
Samo 500 zł na dziecko nie wycišgnie Polski z demograficznej zapaœci. Tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal dla kobiet.

Portal Mamopracuj.pl zapytał 500 matek o to, jak powinien działać rynek pracy, by kobiety chciały rodzić dzieci. Okazuje się, że nie oczekujš one od pracodawcy szczególnych udogodnień, jedynie życzliwego podejœcia i wyrozumiałoœci. Chcš być pewne, że po porodzie nie stracš pracy.

Aż 78 proc. ankietowanych pań stwierdziło, że dla nich najważniejsze jest, by pracodawca rozumiał, że przy małych dzieciach w domu nie można być już w pełni dyspozycyjnym. Trzy czwarte chciałoby mieć elastyczne godziny pracy, a co druga – w razie potrzeby móc pracować w domu, np. gdy dziecko zachoruje.

– To naturalne, że matka nie jest na każde zawołanie pracodawcy czy klienta. Chodziło im o to, by szef nie złoœcił się na nie, gdy czasami muszš wyjœć wczeœniej, bo majš raz na pół roku przedstawienie w przedszkolu czy nagle muszš zapewnić dziecku opiekę – tłumaczy Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, szefowa Mamopracuj.pl.

Co na to pracodawcy? Twierdzš, że to rozumiejš, ale jednak firma ma swoje potrzeby.

– W wielu firmach z uwagi na charakter pracy nie da się wprowadzić takiej elastycznoœci. Jeœli kobieta pracuje np. przy taœmie produkcyjnej, to nie wyłšczymy jej z powodu przedstawienia w przedszkolu. To nie jest miejsce pracy dla matek i nie powinny one być tam zatrudniane, jeœli chcš czasami wychodzić z pracy wczeœniej – mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Dodaje, że tam, gdzie jest to możliwe, powinno się wprowadzać ułatwienia dla rodziców. – Ale zawsze jest coœ za coœ. My w Lewiatanie nie płacimy tak dużo jak w korporacjach, ale pracujšcy u nas rodzice mogš korzystać z ułatwień. I dzieci u nas nie brakuje – zapewnia ekspert.

Jak wynika z ankiety, ważnym ułatwieniem dla matek byłaby praca w niepełnym wymiarze godzin. To chętnie stosowane np. w Holandii rozwišzanie w Polsce praktycznie nie istnieje. Dane NBP pokazujš, że 7,2 proc. pracowników w Polsce pracuje w niepełnym wymiarze, a tylko 1,1 proc. wybrało tę formę zatrudnienia z uwagi na koniecznoœć łšczenia obowišzków zawodowych z rodzinnymi.

– Przepisy o niepełnym zatrudnieniu np. w zakresie czasu pracy sš tak skomplikowane, że wielu pracodawców obawia się z nich korzystać – mówi wprost Mordasewicz.

To wszystko razem powoduje, że kobiety unikajš macierzyństwa lub odkładajš je na póŸniej.

– Tymczasem przyjazne nastawienie do rodziców jest równie ważne, jak planowane przez PiS 500 zł na dziecko, roczne urlopy rodzicielskie czy korzystne rozwišzania prawne. Polityka rodzinna musi być kompleksowa, bo tylko wtedy przyniesie oczekiwane rezultaty. Wprowadzenie tylko jednego elementu nic w demografii nie zmieni – tłumaczy prof. Krystyna Iglicka, demograf.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL