Raport: młodzi przychylni uchodźcom, obawiają się zmian klimatu

Ochrona środowiska to dla wchodzących w dorosłość mieszkańców globu rzecz pierwszej wagi. Jeśli wierzyć ich deklaracjom, są też przychylni uchodźcom.

Aktualizacja: 19.09.2016 22:54 Publikacja: 18.09.2016 19:12

Raport: młodzi przychylni uchodźcom, obawiają się zmian klimatu

Foto: 123RF

Zmiany klimatu, wielkie konflikty, korupcja to największe światowe problemy w oczach młodych ludzi – wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego, którego wyniki jako pierwsza w Polsce publikuje „Rzeczpospolita". Mimo to młodzi z optymizmem patrzą w przyszłość.

Raport oficjalnie zostanie zaprezentowany w poniedziałek w Genewie, przedstawia wyniki ankiety, którą wypełniło prawie 27 tys. młodych osób ze 187 krajów w wieku od 18 do 35 lat. Nazywa się ich milenialsami lub pokoleniem Y.

Uchodźców przyjąć

– W ankiecie uczestniczyło 468 Polaków, czyli ponad 2 proc. wszystkich ankietowanych – podkreśla Bartłomiej Kołodziejczyk, jedna z osób odpowiedzialnych za raport, sam będący przedstawicielem tego pokolenia. Pochodzi z Podkarpacia, obecnie mieszka w Pittsburghu w USA, jest specjalistą od nanotechnologii.

Pytano młodych, czego się boją, czego oczekują, jakie mają przekonania i jak widzą świat w przyszłości. Co z ich odpowiedzi wynika?

– Dla mnie jako naukowca obiecujące jest to, że młodzi ludzie wymieniają zmiany klimatyczne jako największe globalne wyzwanie. Cieszy mnie też, że są przeciwko modyfikowaniu DNA w celu wykreowania perfekcyjnych dzieci – mówi Kołodziejczyk.

Za najbardziej palący problem w swoim kraju młodzi uznają korupcję i nadużywanie władzy (58 proc. respondentów zakreśliło tę odpowiedź) oraz biurokrację i brak odpowiedzialności rządu (po 30 proc.). W przypadku problemów globalnych milenialsi wskazali zmiany klimatu oraz wielkie konflikty, odczuwalne zwłaszcza przez młodych mieszkańców Eurazji.

Młodzi boją się bezrobocia, braku rozwoju gospodarczego i edukacji. Od rządzących chcieliby zwiększenia przejrzystości, uczciwości i rzetelności. Pomysły milenialsów na naprawienie świata? Aż 44 proc. chciałoby dotkliwych kar za błędy urzędników, 38 proc. niezależności sądów, a 33 proc. otwartego dialogu z obywatelami.

Nie zabrakło pytań na temat stosunku młodych ludzi do jednego z największych problemów ostatnich lat – uchodźców. Najwięcej, bo 68 proc., deklaruje, że odczuwa wobec nich empatię (im starsi ankietowani, tym bardziej empatyczni). Najbardziej przychylni uchodźcom są Afrykanie (69 proc.), co zapewne oznacza, że takiej samej postawy oczekują od innych, bo przecież z Afryki płynie do Europy fala uchodźców. W przypadku młodych Europejczyków (w tym Polaków) empatię deklaruje 59 proc.

Prawie trzy czwarte młodych ludzi, którzy wzięli udział w badaniu, zapewnia, iż nie ma nic przeciwko przyjęciu uchodźców w ich miastach, ale już tylko 22 proc. – w swoim domu. Osobno zapytano o to Amerykanów. Tam deklarowana przychylność wobec uchodźców jest znacznie większa – aż 89 proc. przyjęłoby ich w swoim kraju.

Tak dla homomałżeństw

Młodzi ludzie pozytywnie postrzegają prywatny biznes w swoich krajach, jednak przychylność wobec koncernów jest najniższa w Europie (deklaruje ją tylko 22 proc.), co wyraźnie odróżnia Stary Kontynent od innych regionów świata. Przy tym ponad 70 proc. badanych nie zgadza się z tezą, że rozwój gospodarczy jest ważniejszy niż ochrona środowiska.

Ponad połowa ankietowanych optymistyczne lub bardzo optymistycznie ocenia swoje perspektywy zatrudnienia. Młodzi szukają pracy, która zapewni im sprawiedliwe wynagrodzenie (54 proc.), rozwój zawodowy (45 proc.) i poczucie celu (36 proc.).

Pytani, czego brakuje im w ich kraju, aby czuć się bardziej wolnym, w połowie (49 proc.) wskazują na równy dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji, pracy.

Milenialsi są otwarci na małżeństwa osób homoseksualnych – 65 proc. „zgadza się" lub „zdecydowanie się zgadza", że osoby tej samej płci powinny móc się legalnie pobrać. Tylko 22 proc. jest temu przeciwne. Jak podkreślają autorzy raportu, przychylność dla homomałżeństw wzrasta wraz z zamożnością krajów.

Takiej otwartości nie ma wśród młodych ludzi, jeśli chodzi o genetyczne projektowanie dzieci – 62 proc. jest temu przeciwnych, co czwarty uznaje to za dopuszczalne.

Młodych zapytano także o korzyści płynące z nowych technologii. Tu nie ma zaskoczenia. Zdecydowana większość (86 proc.) uważa, że technologie przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy.

Problemem młodych ludzi jest ochrona prywatności i danych osobowych – 73 proc. respondentów (większość z Azji Wschodniej i w regionie Pacyfiku) twierdzi, że muszą unikać pobierania niektórych aplikacji w trosce o prywatność.

Zapytano również młodych o to, w jakim celu korzystają z urządzeń elektronicznych. Okazało się, że 63 proc. korzysta z komputera, by korespondować, a 52 proc., by zrobić zakupy online. Smartfon dominuje jako narzędzie do korzystania z mediów społecznościowych (82 proc.).

Mimo zagrożeń młodzi ludzie pozytywnie patrzą w przyszłość – 70 proc. ankietowanych widzi świat jako pełen możliwości, co drugi uważa, że może aktywnie uczestniczyć w procesie podejmowania decyzji w swoich krajach.

Jak rozwiązać problemy w ich krajach? Z badania wynika, że młodzi ludzie największą wiarę pokładają w sobie, mniej ufają, że problemy rozwiąże jakakolwiek instytucja.

Ankietę przeprowadziło stowarzyszenie Global Shapers (ma swój oddział także w Warszawie) zrzeszające wybitnych młodych ludzi, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat.

Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
Pietrzak mówił o barakach Auschwitz dla migrantów. Świrski: Wolność słowa, miał prawo
Społeczeństwo
Nie żyje Joanna Dworakowska. Polska arcymistrzyni szachowa miała 45 lat
Społeczeństwo
IMGW: Zmiana pogody. Spodziewane ochłodzenie, opady i burze
Społeczeństwo
Nie żyje prof. Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii