Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Pocišgiem przez całš dobę za 38 złotych

Koleje Dolnoœlšskie korzystajš z nowej propozycji biletowej
Fotorzepa, Marta Bogacz
Za 38 złotych można przez całš dobę podróżować lokalnymi pocišgami w 12 województwach.

Wspólny bilet samorzšdowy ma zachęcić podróżnych do korzystania z kolei. Bilet weekendowy wprowadziły natomiast PKP InterCity i Polregio, czyli dawne Przewozy Regionalne.

Wspólny bilet samorzšdowy uprawnia przez 24 godziny do nieograniczonej liczby przejazdów we wszystkich pocišgach uruchamianych przez przewoŸników: Koleje Mazowieckie, Warszawskš Kolej Dojazdowš, Koleje Œlšskie, Koleje Małopolskie, Arrivę, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnoœlšskie i Łódzkš Kolej Aglomeracyjnš.

Oferta dla regionów

Oferta została opracowana przez Zwišzek Samorzšdowych Pracodawców Kolejowych. – Wspólny bilet samorzšdowy ma przede wszystkim ułatwić przemieszczanie się pomiędzy regionami i zachęcić mieszkańców Polski do częstszych podróży pocišgami – mówi Dariusz Grajda, prezes Zwišzku Samorzšdowych Pracodawców Kolejowych. – To pilotaż, dlatego oferta nie obowišzuje jeszcze u wszystkich przewoŸników, którzy tworzš zwišzek. Będziemy sukcesywnie jš rozbudowywać. Przede wszystkim będziemy się wsłuchiwać w głosy pasażerów i brać je pod uwagę przy modyfikacji oferty – zapowiada.

Wspólny bilet samorzšdowy jest imienny, kosztuje 38 zł i jest ważny przez 24 godziny. Jednak od tej kwoty nie ma żadnych ulg ani upustów. Z WBS można podróżować na 62 liniach, obsługujšcych ponad 950 stacji na terenie 12 województw. Oferta jest dostępna w kasach biletowych, biletomatach, przez telefon komórkowy za pomocš aplikacji SkyCash oraz przez internet. Bilet można kupić na tydzień przed planowanš podróżš.

Wspólny bilet nie działa jednak w kilku pocišgach, m.in. w „Słonecznym" Kolei Mazowieckich, ŁKA Sprinterze, w komercyjnych Arriva, KD-Specjal i Pocišgu do Kultury, KMŁ – na odcinku Kraków-Olszanica–Kraków-Lotnisko oraz w komercyjnych KS, a także na odcinku Chałupki–Bohumin.

Z kolei spółki Polregio oraz PKP InterCity przygotowały ofertę dla miłoœników weekendowych podróży – nowy bilet Razem w Polskę. Umożliwia on odbycie nieograniczonej liczby przejazdów od pištku od godz. 19 do poniedziałku do godz. 6. Opcja Razem w Polskę Standard za 109 zł obowišzuje w drugiej klasie pocišgów TLK i IC oraz w pocišgach uruchamianych przez Polregio, natomiast z biletem Razem w Polskę Komfort za 189 zł można podróżować w wagonach drugiej klasy wszystkich krajowych pocišgów PKP InterCity (EIP, EIC, IC i TLK) oraz Polregio (R, IR). Tu również bilety sš imienne, a można je kupić już 30 dni przed planowanš podróżš w kasach biletowych obu przewoŸników.

Skrócić czas podróży

– Połšczenie ofert dwóch tak dużych przewoŸników daje podróżnym spore możliwoœci, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Mam nadzieję, że wspólny bilet weekendowy zachęci do turystycznego odkrywania uroków naszego kraju – mówi Marek Chraniuk, prezes zarzšdu PKP InterCity.

– Nowa, stworzona wspólnie z PKP InterCity oferta to odpowiedŸ na potrzeby naszych pasażerów. Liczymy, że dzięki niej pozyskamy też nowych klientów – dodaje Krzysztof Zgorzelski, prezes Polregio.

Eksperci uważajš, że wspólne bilety to krok w dobrym kierunku, ale masowego powrotu klientów nie należy się spodziewać.

– Taki wspólny bilet to na pewno ułatwienie dla podróżnych, ale jest wiele ważniejszych powodów, dla których pasażerowie rezygnujš z kolei – mówi Łukasz Bernatowicz, ekspert w dziedzinie infrastruktury Business Centre Club. – Przede wszystkim musi się skrócić czas podróży, a więc muszš pokończyć się modernizacje sieci torowej, koleje muszš też zadbać o punktualnoœć, niezawodnoœć i poziom œwiadczonych usług, który poza tymi najlepszymi składami, jak np. pendolino, jest niski.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL