Pociągiem przez całą dobę za 38 złotych

aktualizacja: 22.08.2017, 22:34
Koleje Dolnośląskie korzystają z nowej propozycji biletowej
Koleje Dolnośląskie korzystają z nowej propozycji biletowej
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Za 38 złotych można przez całą dobę podróżować lokalnymi pociągami w 12 województwach.

REDAKCJA POLECA
17.08.2017
PKP Intercity połączy Przemyśl z Kijowem
15.08.2017
Ponad 300 km linii kolejowych znajdzie się pod napięciem
15.08.2017
Unijne dotacje nakręcają polską gospodarkę
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Wspólny bilet samorządowy ma zachęcić podróżnych do korzystania z kolei. Bilet weekendowy wprowadziły natomiast PKP InterCity i Polregio, czyli dawne Przewozy Regionalne.

Wspólny bilet samorządowy uprawnia przez 24 godziny do nieograniczonej liczby przejazdów we wszystkich pociągach uruchamianych przez przewoźników: Koleje Mazowieckie, Warszawską Kolej Dojazdową, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arrivę, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzką Kolej Aglomeracyjną.

Oferta dla regionów

Oferta została opracowana przez Związek Samorządowych Pracodawców Kolejowych. – Wspólny bilet samorządowy ma przede wszystkim ułatwić przemieszczanie się pomiędzy regionami i zachęcić mieszkańców Polski do częstszych podróży pociągami – mówi Dariusz Grajda, prezes Związku Samorządowych Pracodawców Kolejowych. – To pilotaż, dlatego oferta nie obowiązuje jeszcze u wszystkich przewoźników, którzy tworzą związek. Będziemy sukcesywnie ją rozbudowywać. Przede wszystkim będziemy się wsłuchiwać w głosy pasażerów i brać je pod uwagę przy modyfikacji oferty – zapowiada.

Wspólny bilet samorządowy jest imienny, kosztuje 38 zł i jest ważny przez 24 godziny. Jednak od tej kwoty nie ma żadnych ulg ani upustów. Z WBS można podróżować na 62 liniach, obsługujących ponad 950 stacji na terenie 12 województw. Oferta jest dostępna w kasach biletowych, biletomatach, przez telefon komórkowy za pomocą aplikacji SkyCash oraz przez internet. Bilet można kupić na tydzień przed planowaną podróżą.

Wspólny bilet nie działa jednak w kilku pociągach, m.in. w „Słonecznym" Kolei Mazowieckich, ŁKA Sprinterze, w komercyjnych Arriva, KD-Specjal i Pociągu do Kultury, KMŁ – na odcinku Kraków-Olszanica–Kraków-Lotnisko oraz w komercyjnych KS, a także na odcinku Chałupki–Bohumin.

Z kolei spółki Polregio oraz PKP InterCity przygotowały ofertę dla miłośników weekendowych podróży – nowy bilet Razem w Polskę. Umożliwia on odbycie nieograniczonej liczby przejazdów od piątku od godz. 19 do poniedziałku do godz. 6. Opcja Razem w Polskę Standard za 109 zł obowiązuje w drugiej klasie pociągów TLK i IC oraz w pociągach uruchamianych przez Polregio, natomiast z biletem Razem w Polskę Komfort za 189 zł można podróżować w wagonach drugiej klasy wszystkich krajowych pociągów PKP InterCity (EIP, EIC, IC i TLK) oraz Polregio (R, IR). Tu również bilety są imienne, a można je kupić już 30 dni przed planowaną podróżą w kasach biletowych obu przewoźników.

Skrócić czas podróży

– Połączenie ofert dwóch tak dużych przewoźników daje podróżnym spore możliwości, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Mam nadzieję, że wspólny bilet weekendowy zachęci do turystycznego odkrywania uroków naszego kraju – mówi Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP InterCity.

– Nowa, stworzona wspólnie z PKP InterCity oferta to odpowiedź na potrzeby naszych pasażerów. Liczymy, że dzięki niej pozyskamy też nowych klientów – dodaje Krzysztof Zgorzelski, prezes Polregio.

Eksperci uważają, że wspólne bilety to krok w dobrym kierunku, ale masowego powrotu klientów nie należy się spodziewać.

– Taki wspólny bilet to na pewno ułatwienie dla podróżnych, ale jest wiele ważniejszych powodów, dla których pasażerowie rezygnują z kolei – mówi Łukasz Bernatowicz, ekspert w dziedzinie infrastruktury Business Centre Club. – Przede wszystkim musi się skrócić czas podróży, a więc muszą pokończyć się modernizacje sieci torowej, koleje muszą też zadbać o punktualność, niezawodność i poziom świadczonych usług, który poza tymi najlepszymi składami, jak np. pendolino, jest niski.

POLECAMY

KOMENTARZE