Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Rosja: Kolejny multimiliarder rozstał się z żonš

Roman Abramowicz z teraz już byłš żonš Dariš Żukowš w 2014 r. na trybunach londyńskiego stadionu, na którym gra jego klub.
AFP
Kolejny multimiliarder rozstał się z żonš z powodu coraz gorszej sytuacji gospodarczej kraju.

Moskwa trzęsie się od plotek po oficjalnym ogłoszeniu rozwodu 50-letniego właœciciela londyńskiego klubu piłkarskiego Chelsea Romana Abramowicza z 35-letniš Dariš Żukowš, byłš przyjaciółkš tenisisty Marata Safina.

Majštek Abramowicza oceniany jest obecnie na 9,1 mld dolarów, co daje mu dopiero 12. miejsce wœród rosyjskich miliarderów. Po kryzysie lat 2008–2009 nigdy nie udało mu się powrócić do pierwszej dziesištki najbogatszych ludzi swojego kraju, choć tuż przed krachem był drugim najbogatszym człowiekiem w Wielkiej Brytanii (gdzie mieszkał na stałe).

Liczy się miejsce

– Dla mężczyzny, rzecz jasna, ważna jest materialna strona (rozwodu). Mam na myœli to, co się teraz dzieje z biznesem w kryzysie. Całkiem prawdopodobne, że zadziałało to trochę jak katalizator, w tym i na stosunki osobiste – sšdzi o najnowszym z oligarchicznych rozwodów moskiewski adwokat Aleksandr Karabanow, który kilka podobnych spraw przeprowadził w stołecznym sšdzie.

Nie wiadomo, ile Abramowicz będzie musiał zapłacić byłej żonie, ale na pewno niemało. Daria Żukowa jest córkš innego rosyjskiego miliardera Aleksandra Żukowa, na finansach zna się doskonale.

Poprzedni rozwód Abramowicza też zbiegł się w czasie z kryzysem (w 2008 roku). Wtedy, podkreœlajšc swój patriotyzm, miliarder ogłosił, że rozwiedzie się w Rosji (choć mieszkał już na stałe w Londynie). Była żona Irina (dawniej stewardesa Aerofłotu, poznali się w trakcie lotu do brytyjskiej stolicy w 1991 roku) dostała od niego 300 mln dolarów. Brytyjska prasa złoœliwie zauważyła, że miliarder zrobił œwietny interes na swoim patriotyzmie: gdyby rozwodził się na Wyspach, Irina dostałaby ok. 5,5 mld dolarów.

Po kryzysie 2008 roku również próbował rozwieœć się deweloper i miliarder (jednak „rublowy", a nie „dolarowy") Władisław Doronin, gdyż zaczšł romansować z modelkš Naomi Campbell. Ale do dziœ nie udało mu się rozstać z żonš, gdyż Jekaterina wycišgnęła wnioski z losu Iriny Abramowicz i zażšdała rozwodu na Wyspach Brytyjskich. Wobec takiej groŸby i z powodu kolejnego kryzysu Doronin postanowił pozostać z żonš, stajšc się wyjštkiem potwierdzajšcym regułę.

Obecnie za to trwa inny sšdowy proces podziału majštku – ósmego najbogatszego Rosjanina Władimira Potanina, którego zasoby sš szacowane na 14,3 mld dolarów. Również on stał się ofiarš ostatniego kryzysu i sankcji – jeszcze na poczštku 2015 roku uważano go za najbogatszego w kraju. Poczštkowo Potanin zamierzał po prostu wypłacić żonie kompensatę finansowš, ale Natalia zażšdała udziałów w koncernach miliardera: Norylskim Niklu i Poljus Zołoto. Sšd pierwszej instancji odrzucił jej pozew, ale pod koniec sierpnia odbędzie się kolejna rozprawa, której stawkš będzie ponad 3,5 mld dolarów.

Ze swojš żonš rozstał się również miliarder, były trener dżudo z Petersburga, przyjaciel i „bankier Putina" Arkadij Rotenberg. Przed wybuchem wojny z Ukrainš był 27. najbogatszym Rosjaninem według „Forbesa". Można przypuszczać, że faktyczny jego majštek był i jest znacznie większy, gdyż najbliższy kršg przyjaciół rosyjskiego prezydenta (a należy on do niego) słynie z dyskrecji. W 2015 roku jego żona Natalia złożyła przeciw niemu pozew w londyńskim sšdzie. Nie wiadomo, czy i jakim wyrokiem zakończyła się sprawa – dyskrecja ludzi Putina jest naprawdę legendarna.

Kasta majętnych kobiet

Na dalekim, 70. miejscu najbogatszych (z majštkiem wartym 1,3 mld dolarów) znajduje się Farhad Achmetow, którego żona w grudniu ubiegłego roku dostała wyrokiem londyńskiego sšdu ok. 0,5 mld dolarów. W ten sposób Tatiana Achmetowa stała się jednš z najbogatszych bizneswoman w Rosji. Podobna rzecz udała się żonie miliardera Dmitrija Rybołowlewa. Poczštkowo sšd w Genewie zasšdził na jej korzyœć aż 4,5 mld dolarów – czynišc z niej najbogatszš kobietę Rosji. Ale rozprawa apelacyjna zmniejszyła tę sumę do 0,6 mld dolarów.

Ale i tak wraz z Dariš Żukowš i Tatianš Achmetowš stanowi już częœć nowej, rosyjskiej kasty – bizneswomen, które narodziły się wraz z kryzysem i sankcjami.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL