Szaleństwo paszportowe trwa

Blisko milion paszportów wydanych w minionym półroczu. Polacy częściej podróżują – na urlop, do pracy i rodziny

Aktualizacja: 15.07.2018 10:03 Publikacja: 15.07.2018 00:01

Szaleństwo paszportowe trwa

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Wakacje to czas nasilonego ruchu w punktach paszportowych – wiele osób tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że trzymany w szufladzie paszport stracił ważność, i chce go szybko wyrobić. Jednak w tym roku ruch w tym zakresie wydaje się ponadstandardowy. W pierwszym półroczu tego roku wydano 977 tys. paszportów – to o jedną piątą więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i aż o 42 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2015 r. – wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które poznała „Rzeczpospolita".

Skąd ten ożywiony ruch? Jest lepsza koniunktura, lepiej się nam powodzi i więcej podróżujemy po świecie – zgodnie sugerują eksperci.

Czytaj także: Najlepsze i najgorsze paszporty świata

Głównie lipiec i maj

Wydawanie paszportów charakteryzuje się dużą sezonowością. Tuż przed wakacjami i podczas wakacji (od maja do sierpnia) liczba nowo wydanych dokumentów jest ponad dwa i pół razy większa niż poza sezonem. Najwięcej paszportów jest wydawanych w maju oraz w lipcu. Średnie dane z lat 2002–2017 wskazują, że co roku w lipcu wydaje się ich ok. 171 tys. (gdy w grudniu następuje spadek do 62 tys.).

Ten rok jest wyjątkowy. Tylko w czerwcu zostało wydanych prawie 215 tys. nowych paszportów (o blisko 50 tys. więcej niż w czerwcu rok temu). Znaczący skok w stosunku do lat wcześniejszych nastąpił również w każdym innym miesiącu tego roku – jedynie w maju, jak wskazuje MSWiA, „personalizacja była nieco niższa (spadek o 2,7 proc.) niż w 2017 roku".

Trend wzrostowy widać jeszcze wyraźniej przy porównaniu pierwszych półroczy – w minionym półroczu wydano ponad 977 tys. paszportów, czyli o 183 tys. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego i o 287 tys. (o blisko 42 proc.) więcej niż w roku 2015. Zwyżkowa tendencja trwa od trzech lat, ale dotąd skok (rok do roku) sięgał najwyżej kilkudziesięciu tysięcy.

Na urlop i do pracy

Eksperci uważają, że w tle jest rosnąca zamożność społeczeństwa, większa świadomość, i mobilność – nie tylko w okresie urlopowym. – Przybywa rodaków coraz lepiej wykształconych, którzy, mówiąc kolokwialnie, są obrotni i zapewne część z nich na wszelki wypadek wyrabia sobie paszport, by mieć go w szufladzie. Na wypadek wyjazdu do rodziny za granicą czy też otrzymania oferty pracy – mówi prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny. Zdaniem profesora rośnie świadomość Polaków, jeśli chodzi o warunki przemieszczania się. – Wiedzą, co trzeba zawczasu załatwić, by później nie mieć kłopotów z wyjazdem – zaznacza prof. Czapiński.

Znaczenie ma również fakt, że wielu rodaków wyjeżdża do pracy za granicę, chcą więc wcześniej zadbać o ważny dokument – ocenia profesor.

Niewykluczone również, że część osób posiadających starsze dokumenty chce je zamienić na te najnowszej generacji, lepiej zabezpieczone.

W sierpniu 2006 r. wdrożono pierwszą cechę biometryczną – zdjęcie biometryczne, a w czerwcu 2009 r. dodano drugą cechę – linie papilarne.

– Jeśli można lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo osobiste, to warto to zrobić – komentuje dr Cezary Tatarczuk, ekspert ds. bezpieczeństwa wewnętrznego z Uczelni Kwiatkowskiego w Gdyni. – Paszport nowej generacji zdecydowanie trudniej podrobić, co jest ważne w przypadku utraty dokumentu. To wystarczający motyw, by po niego sięgać – zaznacza dr Tatarczuk.

Zwłaszcza że zdarza się coraz więcej wyrafinowanych oszustw.

Łatwiejszy dostęp

Niezależnie od intencji, jakimi kierują się wnioskodawcy, znaczenie ma również fakt, że obecnie łatwiej jest wyrobić paszport.

Wniosek o nowy paszport można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie kraju – niekoniecznie w województwie, w którym jesteśmy zameldowani. – Czas oczekiwania na paszport nie powinien być dłuższy niż 30 dni – wskazuje ministerstwo.

Średnio na wyrobienie nowego dokumentu czeka się od dwóch do trzech tygodni.

Inna dogodność: od ubiegłego roku działa usługa powiadamiana o tym, że paszport jest gotowy do odbioru. – Każda osoba przy składaniu wniosku może podać swój numer telefonu lub adres e-mailowy. Gdy paszport będzie gotowy otrzymamy esemesa lub e-maila, że można już odebrać dokument. Usługa jest bezpłatna – podkreślają służby prasowe MSWiA i przypominają o jednej ważnej kwestii, o którą warto się zatroszczyć – niektóre kraje wymagają, aby paszport był ważny jeszcze przez co najmniej sześć miesięcy po dacie zakończenia planowanej podróży. ©?

Społeczeństwo
Odeszła pozostając wierna sobie. Jaka naprawdę była prof. Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
W gospodarstwie znaleziono kilkadziesiąt martwych zwierząt. Zatrzymano 48-latka
Społeczeństwo
W samolot PLL LOT uderzył piorun
Społeczeństwo
Pietrzak mówił o barakach Auschwitz dla migrantów. Świrski: Wolność słowa, miał prawo