Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Krakowskie parki lepsze od Wawelu?

Krakowskie Planty (fot. aurifex14)
Flickr
Parkobus zawiezie mieszkańców Krakowa na weekendowy odpoczynek do parków. Taki pomysł majš władze miasta, by promować tereny zielone.

Weekendowe rejsy do krakowskich parków zaczęły się 8 lipca kursem do parku Bednarskiego. Bezpłatny autobus wszedł na stałe do wakacyjnego rozkładu jazdy i będzie kursował w lipcu, sierpniu i we wrzeœniu. – Pierwszy przejazd w ostatniš sobotę zgromadził ok. 40 osób – mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik, kierownik zespołu „Kraków w zieleni". – Wszyscy uczestnicy byli ogromnie zadowoleni, bo dzięki tej wyprawie poznali nowy, nieznany im dotšd park.

Parkobus stwarza mieszkańcom Krakowa możliwoœć poznania parków nie tylko tych w najbliższej okolicy. Będzie kursował po wyznaczonych trasach, zabierajšc mieszkańców z jednej częœci Krakowa do parku na drugim krańcu miasta. W miejscu docelowym można spędzić czas wœród przyrody, tak, jak się ma na to ochotę. Może to być spacer, wypoczynek na kocu czy udział w spacerze przyrodniczym, podczas którego będzie można poznać wyjštkowoœć odwiedzanego miejsca, usłyszeć o ciekawostkach dotyczšcych fauny i flory.

– Chociaż Kraków ma 44 parki, większoœć mieszkańców zna tylko szeœć–siedem z nich, z reguły położonych albo w œcisłym centrum, albo w jego bezpoœrednim sšsiedztwie – tłumaczy Katarzyna Przyjemska-Grzesik. – Dzieje się tak dlatego, że poruszamy się na co dzień po utartych trasach: dom–praca–szkoła etc. Rzadko udajemy się na drugš stronę miasta. Zwłaszcza w celach rekreacyjnych. Pomyœleliœmy więc, że w ramach wakacyjnych atrakcji zaprosimy mieszkańców na wycieczkę.

Już teraz władze miasta co miesišc zabierajš mieszkańców różnych dzielnic położonych po przeciwnych stronach metropolii na zielone wyprawy. – Pomysł bardzo spodobał się mieszkańcom, a spodoba się jeszcze bardziej, gdyż planujemy dodać do niego jeszcze jednš atrakcję. Co tydzień w Parkobusie pojawi się Tajemniczy Goœć Specjalny, za każdym razem inny – zapowiada Katarzyna Przyjemska-Grzesik.

Tego lata mieszkańcy Krakowa mogš wybrać również szereg cyklicznych atrakcji „Zatrać się w zieleni". Jedne z nich to „Ćwicz w zieleni" – bezpłatne zajęcia fitness na œwieżym powietrzu w czterech różnych lokalizacjach. Do wyboru różne zajęcia – zajęcia biegowe, zajęcia dla mam, trening biegowy, spalacz tłuszczu, nordic walking, stretching, GTX, pilates oraz wiele innych.

W wakacje można również wspólnie piknikować. Akcje „Piknikuj w zieleni" odbywajš się w każdš sobotę i niedzielę w różnych krakowskich parkach. Można tu brać udział w różnego rodzaju grach i zabawach – bule, minipiłka nożna, badminton itp. Podczas pikników odbywajš się również zajęcia fitness. Dostępna jest też strefa relaksu z leżakami i kocami, na których można wypoczywać.

O podniebienia i żołšdki zadbajš food trucki, których w każdym parku będzie od kilku do kilkunastu.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL