Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Kolumbia: Pierwsze poliamoryczne małżeństwo gejów

Fotolia
W Kolumbii po raz pierwszy zalegalizowano poliamoryczny zwišzek trzech mężczyzn. Właœciwie miało ich być czterech.

W Kolumbii trzech gejów oficjalnie zawarło pierwszy poliamoryczny zwišzek małżeński. W mieœcie Medellin w ubiegły weekend notarialnie poœwiadczono ten zwišzek.

– Żyjemy razem, dzielimy dom, łoże, wszystko. Żyjemy poliamorycznie – powiedział aktor Víctor Hugo Prada Ardila w rozmowie ze stacjš radiowš Caracol, opowiadajšc o swoich małżonkach Manuelu José Bermúdezie Andrade i Johnie Alejandro Rodríguezie Ramírezie.

Właœciwie był to nawet zwišzek czterech mężczyzn, żyjšcych poliamorycznie, ale czwarty z nich zmarł na raka. Podczas ceremonii urzędowego przypieczętowania tego szczególnego zwišzku przypomniano także o tym, który już go nie doczekał.

Pomimo silnego oporu Koœcioła Trybunał Konstytucyjny w roku 2016 dopuœcił w Kolumbii oficjalnš rejestrację zwišzków homoseksualnych.

Inne formy niż tradycyjna rodzina

Prada opowiadał, że chętna do zawarcia zwišzku trójka kontaktowała trzech notariuszy i przedłożyła odpowiednie dokumenty. Kiedy po 15 dniach dowiadywali się u pierwszego z nich o postęp sprawy, odprawiono ich z kwitkiem, tłumaczšc, że dokumenty nie zostały jeszcze przejrzane. U drugiego usłyszeli, że odpowiedzialna za to osoba wyjechała. U trzeciego notariusza, wobec którego żywili najmniejsze nadzieje, ponieważ w jego biurze na œcianie wisiał krucyfiks, bez problemu przyjęto ich wniosek. Odbyło się oficjalne podpisanie dokumentów w obecnoœci czterech œwiadków.

Poprzez zalegalizowanie ich potrójnego zwišzku w Kolumbii praktycznie uznano, że istniejš jeszcze inne formy zwišzków partnerskich niż klasyczna rodzina. Przez legalizację potrójnego małżeństwa uproszczone zostały wszelkie regulacje spadkowe i alimentacyjne między mężczyznami na wypadek zgonu któregokolwiek z nich.

W Brazylii 2015 pobrały się trzy kobiety

Jak do tej pory na œwiecie jest bardzo mało tego rodzaju zalegalizowanych zwišzków. W Rio de Janeiro w roku 2015 pobrały się trzy kobiety, co w Brazylii doprowadziło do burzliwych debat. Jedna z żon wyjaœniała, opowiadajšc o ich codziennym życiu, że każda z nich ma co prawda swój pokój, ale œpiš w trójkę w jednym łóżku.

Po orzeczeniu kolumbijskiego Trybunału Konstytucyjnego w roku 2016 sędziom i notariuszom w tym kraju nakazano, by nie odmawiali legalizacji małżeństw między dwoma mężczyznami lub dwiema kobietami; o małżeństwie trzech czy jeszcze więcej partnerów nie było mowy. Jednopłciowym zwišzkom wolno adoptować dzieci.

W Ameryce Południowej, obok Kolumbii do tej pory także w Brazylii, Argentynie i Urugwaju obowišzuje prawo zezwalajšce na zawieranie jednopłciowych zwišzków.

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL