Tragiczny bilans długiego weekendu: 18 utonięć

Fala utonięć w Polsce: tylko w sobotę utonęło pięć osób, a podczas całego długiego weekendu już 18.

Aktualizacja: 03.06.2018 11:48 Publikacja: 03.06.2018 10:34

Tylko wczoraj utonęło pięć osób.

Tylko wczoraj utonęło pięć osób.

Foto: materiały policji

Policja ponawia prośbę o ostrożność nad wodą i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

W sobotę wieczorem trzech mężczyzn poszło się kąpać w jeziorze w pobliżu miejscowości Czarnogłowy w powiecie goleniowskim. Tylko dwóch z nich wróciło na brzeg.

Od razu zawiadomili oni odpowiednie służby, które po przybyciu na miejsce rozpoczęły poszukiwania zaginionego. Do strażaków i nurków dołączyli również ratownicy WOPR. Po kilku godzinach poszukiwań odnaleziono ciało 25-latka.

Także wczoraj, późnym popołudniem, w Jeziorze Zagłębocze na Lubelszczyźnie odnalezione zostały zwłoki młodego mężczyzny. Mężczyzna zaginął w miniony czwartek, kiedy to po południu, wraz z grupą znajomych, przyjechał nad wodę.

Po pewnym czasie koledzy stracili go z oczu. Próbowali go odnaleźć, ale się nie udało. Wtedy powiadomili ratowników.

Na miejscu działała policja, a także strażacy z Łęcznej i Ludwina i Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wczoraj pod wodą natrafiono na zwłoki młodego mężczyzny. Znajdowały się one na głębokości kilku metrów, w pobliżu miejsca, gdzie był on widziany po raz ostatni.

W sumie wczoraj utonęło pięć osób, a od czwartku 18. Boże Ciało było najtragiczniejszym dniem nad wodą - tego dnia zabrała ona dziesięć osób. W ciągu całego maja w Polsce utopiły się aż 62 osoby.

"Przyczyn większości wypadków nad wodą należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, często połączonej z alkoholem, słabym rozeznaniu zbiornika, braku umiejętności i nieodpowiednim przygotowaniu się do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi" – wylicza policja.

Policja radzi, by kąpać się w miejscach do tego wyznaczonych, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Nie powinniśmy też pływać w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni. Najlepsza dla człowieka jest temperatura wody na poziomie 22-25 stopni Celsjusza.

"Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr, Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego" – wyliczają  mundurowi.

Policjanci apelują też, by nie pływać w zbiornikach, gdzie jest dużo wodorostów lub występują zawirowania wody czy zimne prądy.

"Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki 'na główkę', dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni" – przestrzega policja.

Policjanci podkreślają, by nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu czy na czczo, bo wzmożona przemiana materii osłabia organizm. Nie powinno się też pływać bezpośrednio po posiłku, bo zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

"Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się w dłuższą trasę, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych" – radzą funkcjonariusze.

Mundurowi podkreślają, że dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

Policja ponawia prośbę o ostrożność nad wodą i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

W sobotę wieczorem trzech mężczyzn poszło się kąpać w jeziorze w pobliżu miejscowości Czarnogłowy w powiecie goleniowskim. Tylko dwóch z nich wróciło na brzeg.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Sondaż: Połowa Polaków za małżeństwami par jednopłciowych. Co z adopcją?
Społeczeństwo
Ponad połowa Polaków nie chce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach
Społeczeństwo
Poznań: W bibliotece odkryto 27 woluminów z prywatnych zbiorów braci Grimm
Społeczeństwo
Budowa S1 opóźniona o niemal rok. Powodem ślady osadnictwa sprzed 10 tys. lat
Społeczeństwo
Warszawa: Aktywiści grupy Ostatnie Pokolenie przykleili się do asfaltu w centrum