Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Szwedzki sšd pracy: Położna musi uczestniczyć w aborcjach

Fotolia.com
Szwedzki sšd pracy odrzucił pozew położnej Ellinor Grimmark, która nie została zatrudniona przez publiczny szpital w Eksjö, po tym jak odmówiła udziału w aborcjach powołujšc się na swoje przekonania religijne.

O sprawie stało się głoœno w 2014 roku. Wtedy to dyrekcja szpitalu w Eksjö wycofała ofertę zatrudnienia jej, gdy kobieta zadeklarowała, że - ze względu na swoje przekonania religijne - nie może uczestniczyć w aborcjach.

Kobieta uznała to za dyskryminację i ograniczenie wolnoœci wyznania - i skierowała sprawę najpierw do szwedzkiego rzecznika ds. równoœci, potem do lokalnego sšdu a potem do sšdu pracy. Ten jednak orzekł, że władze regionu Jönköping majš prawo wymagać od położnych zatrudnionych w publicznych placówkach, by wywišzywały się ze wszystkich swoich obowišzków - w tym z udziału w aborcjach.

Sędzia nie dopatrzył się też ograniczenia wolnoœci wyznania kobiety.

Wczeœniej szwedzki rzecznik ds. równoœci (Disrkimineringsombudsmannen) przekonywał, że kobiecie nie odmówiono zatrudnienia ze względu na wyznawanš przez niš religię, a jedynie dlatego, że nie byłaby w stanie wywišzać się ze wszystkich obowišzków, jakie były przewidziane dla jej stanowiska. Takie samo stanowisko zajšł lokalny sšd, a teraz również sšd pracy. Teraz położna zamierza skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Szwedzki minister zdrowia Gabriel Wikström odmówił komentarza w tej sprawie, ale wyraził przekonanie, że szwedzka służba zdrowia powinna opierać się na wiedzy naukowej.

- Co do zasady uważam, że służba zdrowia powinna kierować się naukš, a nie przemyœleniami i przekonaniami poszczególnych osób. Odmowa przeprowadzenia aborcji, przepisania antykoncepcji i tego rodzaju zachowania jest w istocie odmowš opieki (nad pacjentem - red.) - powiedział szwedzkiej agencji informacyjnej TT.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL