Pobiegną, by uczcić Żołnierzy Wyklętych

Już po raz szósty w niedzielę odbędzie się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym".

Aktualizacja: 03.03.2018 07:31 Publikacja: 03.03.2018 07:21

Plakt warszawskiego Biegu "Wilczym Tropem".

Plakt warszawskiego Biegu "Wilczym Tropem".

Foto: ROL

Tegoroczna impreza odbędzie się w 300 miastach w Polsce oraz w wielu miejscach poza granicami.

- Ta edycja biegu „Tropem Wilczym" jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – uważa organizator fundacja „Wolność i Demokracja".

Bieg wystartuje w całej Polsce oraz za granicą w niedzielę 4 marca. Weźmie w nim udział 70 tysięcy biegaczy z 333 miast w Polsce oraz ośmiu za granicą m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Chicago, niemieckim Hurth, w Wiedniu czy Wilnie.

Jak zapowiadają organizatorzy, w biegu wezmą również udział żołnierze polscy i państw sojuszniczych w siedmiu misjach wojskowych: w Bośni, Kosowie, Kuwejcie, na Łotwie, w Rumunii oraz w Afganistanie i Iraku.

Co roku bohaterowie, którzy patronują biegowi, wybierani są według odpowiedniego klucza. Tym razem wydarzeniu patronować będą Żołnierze Wyklęci zamordowani w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie. Wśród tegorocznych patronów są Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki.

Ich podobizny znajdują się na koszulkach, w których będą biec uczestnicy. - Większość szczątek patronów została odnaleziona w latach 2012-2013 przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka w kwaterze „Na Łączce", ale miejsca pochówku niektórych – np. Witolda Pileckiego, nadal nie znamy- zauważają organizatorzy „Tropem Wilczym".

Podkreślają, że głównym celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku.

Bieg ma charakter wielopokoleniowy: imprezie towarzyszą liczne atrakcje edukacyjne przeznaczone dla całych rodzin, takie jak terenowe gry rodzinne, rekonstrukcje historyczne, koncerty, wystawy i spotkania z ciekawymi gośćmi.

Kulminacyjnym punktem każdego biegu „Tropem Wilczym" ma być bieg rodzinny na dystansie 1963 m., który symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek".

Częścią pakietu startowego będzie medal zaprojektowany i wykonany przez Instytut Pamięci Narodowej.

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych".

Dwa lata później grupa pasjonatów zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników.

Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie do Parku Skaryszewskiego. Wtedy wzięło w nim udział ok.1,5 tys. osób.

Od trzech lat impreza ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń biegowych. Rok temu wzięło w niej udział ok. 60 tys. uczestników z 281 miast.

Mapę miejscowości w których odbędzie się impreza można znaleźć na stronie:www.tropemwilczym.pl.

VI edycja "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" odbędzie się pod patronatem honorowym Andrzeja Dudy, prezydenta RP.

Tegoroczna impreza odbędzie się w 300 miastach w Polsce oraz w wielu miejscach poza granicami.

- Ta edycja biegu „Tropem Wilczym" jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – uważa organizator fundacja „Wolność i Demokracja".

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Poznań: W bibliotece odkryto 27 woluminów z prywatnych zbiorów braci Grimm
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Społeczeństwo
Budowa S1 opóźniona o niemal rok. Powodem ślady osadnictwa sprzed 10 tys. lat
Społeczeństwo
Warszawa: Aktywiści grupy Ostatnie Pokolenie przykleili się do asfaltu w centrum
Społeczeństwo
Afera Collegium Humanum. Wątpliwy doktorat Pawła Cz.
Społeczeństwo
Cudzoziemka urodziła dziecko przy polsko-białoruskiej granicy. Trafiła do szpitala