Niemcom będzie brakować rąk do pracy

aktualizacja: 17.02.2017, 20:23
fot. J.v. Büttner
fot. J.v. Büttner
Foto: picture-alliance/dpa

Pomimo napływu imigrantów w dłuższej perspektywie w Niemczech brakować będzie rąk do pracy – wynika z najnowszego raportu Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy.

Nawet jeśli przyjąć, że do Niemiec napływać będzie co roku netto 200 tys. osób, liczba osób czynnych zawodowo z dzisiejszych 46 mln spadnie w roku 2060 poniżej 40 mln – wynika z raportu Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy (IAB). Według autorów raportu do prognozy wliczono już podwyższenie wieku emerytalnego oraz rosnącą aktywność zawodową kobiet.

Aby do roku 2060 utrzymać podaż rąk do pracy na dzisiejszym poziomie, potrzebny byłby roczny napływ imigrantów na poziomie 400 tys. osób – twierdzą autorzy raportu.

Według ich wyliczeń w przyszłości zmniejszać się będzie liczba osób czynnych zawodowo w młodym i średnim przedziale wiekowym. W 2015 roku 9,5 mln osób czynnych zawodowo miało mniej niż 30 lat. Przyjmując, że do Niemiec napływałoby rocznie 200 tys. osób, to liczba zawodowo czynnych w wieku poniżej 30 lat wyniosłaby w 2030 roku 8 mln, a w 2060 7,5 mln. Podczas gdy dziś 20,2 mln osób aktywnych zawodowo ma 30-49 lat, w 2030 r. ma ich być 19,6 mln.

"Uznanie dla starszych osób w społeczeństwie, lepsze warunki do pogodzenia rodziny i pracy zawodowej oraz integracja imigrantów to cele, których znaczenie z perspektywy rynku pracy będzie coraz większe" - stwierdzili autorzy raportu.

 

Komentarz dnia
Żródło: Deutsche Welle

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE