Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Niemcom będzie brakować ršk do pracy

fot. J.v. Büttner
picture-alliance/dpa
Pomimo napływu imigrantów w dłuższej perspektywie w Niemczech brakować będzie ršk do pracy – wynika z najnowszego raportu Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy.

Nawet jeœli przyjšć, że do Niemiec napływać będzie co roku netto 200 tys. osób, liczba osób czynnych zawodowo z dzisiejszych 46 mln spadnie w roku 2060 poniżej 40 mln – wynika z raportu Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy (IAB). Według autorów raportu do prognozy wliczono już podwyższenie wieku emerytalnego oraz rosnšcš aktywnoœć zawodowš kobiet.

Aby do roku 2060 utrzymać podaż ršk do pracy na dzisiejszym poziomie, potrzebny byłby roczny napływ imigrantów na poziomie 400 tys. osób – twierdzš autorzy raportu.

Według ich wyliczeń w przyszłoœci zmniejszać się będzie liczba osób czynnych zawodowo w młodym i œrednim przedziale wiekowym. W 2015 roku 9,5 mln osób czynnych zawodowo miało mniej niż 30 lat. Przyjmujšc, że do Niemiec napływałoby rocznie 200 tys. osób, to liczba zawodowo czynnych w wieku poniżej 30 lat wyniosłaby w 2030 roku 8 mln, a w 2060 7,5 mln. Podczas gdy dziœ 20,2 mln osób aktywnych zawodowo ma 30-49 lat, w 2030 r. ma ich być 19,6 mln.

"Uznanie dla starszych osób w społeczeństwie, lepsze warunki do pogodzenia rodziny i pracy zawodowej oraz integracja imigrantów to cele, których znaczenie z perspektywy rynku pracy będzie coraz większe" - stwierdzili autorzy raportu.

 

ródło: Deutsche Welle

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL