Chmury dymu mogą zniknąć

Jeszcze w tym roku w Polsce mają się pojawić papierosy bezdymne. Nowością jest podgrzewanie tytoniu zamiast jego spalania.

Aktualizacja: 26.01.2016 12:38 Publikacja: 24.01.2016 18:26

Eksperci przekonują, że papierosy bezdymowe nie emitują tak dużej ilości szkodliwych substancji jak

Eksperci przekonują, że papierosy bezdymowe nie emitują tak dużej ilości szkodliwych substancji jak te tradycyjne

Foto: 123RF

Nowy model papierosa znajdzie się na naszym rynku dzięki przygotowanemu przez Ministerstwo Zdrowia projektowi nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Zakłada on zniesienie obecnego zakazu dystrybucji wyrobów tytoniowych bezdymnych. Takie rozwiązanie postulował resort rolnictwa, bo do produkcji bezdymnych papierosów można wykorzystać tytoń od krajowych plantatorów. Nowelizację pozytywnie ocenia także Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Smakowe dymki do lamusa

Chodzi o produkty, które wyglądają podobnie jak tradycyjne papierosy, jednak zawarty w nich tytoń nie jest spalany, ale podgrzewany. Emitują parę z nikotyną, nie powstaje jednak dym tytoniowy, a ustnik papierosa pozostaje czysty. Takie wyroby są legalne m.in. w USA, gdzie w ramach specjalnej procedury zakwalifikowano je do grupy produktów zmodyfikowanego ryzyka, czyli mniej szkodliwych.

Projekt jest odpowiedzią na obowiązek implementacji dyrektywy tytoniowej z 2014 r., co Polska powinna zrobić do 20 maja 2016 r. Właśnie tego dnia ma wejść w życie znowelizowana ustawa, której projekt jest obecnie konsultowany.

Zakłada on, że zakazane zostaną papierosy smakowe, np. mentolowe. W zamian na rynku pojawią się nowatorskie produkty tytoniowe, do których zaliczane są papierosy bezdymne. Zgodnie z proponowaną definicją z wyrobem tytoniowym bezdymnym nie wiąże się proces spalania. Może nim być też tytoń do żucia, tytoń do nosa i tytoń do stosowania doustnego.

– To dobry kierunek. Stawką jest rozwój przemysłu tytoniowego, który szuka nowych rozwiązań technologicznych, by ograniczyć negatywne skutki zdrowotne oferowanych wyrobów – mówi Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.

Według przedsiębiorców stymulowanie innowacji w przemyśle tytoniowym może okazać się bardzo korzystne z punktu widzenia zdrowia publicznego.

– Pamiętajmy też, że zyski tej branży zasilają budżet państwa, którego prawie 10 proc. pochodzi z akcyzy nakładanej na wyroby tytoniowe. Ważne jest też utrzymanie miejsc pracy, zarówno w samym przemyśle, jak i na plantacjach tytoniu, dlatego te rozwiązania popierają również związki zawodowe i rolnicy – mówi Durlik.

Szansa dla polskich plantatorów

Zniesienie zakazu dystrybucji wyrobów tytoniowych bezdymnych postuluje NSZZ „Solidarność" oraz Polski Związek Plantatorów Tytoniu (PZPT).

Przemysław Noworyta z PZPT zwraca uwagę, że Polska jest jednym z nielicznych krajów w UE, gdzie tego typu wyroby są obecnie zakazane. Zaznacza, że co prawda na razie dostępne w sprzedaży bezdymne wyroby tytoniowe oparte na podgrzewaniu tytoniu występują tylko w Szwajcarii, we Włoszech, w Rumunii, Portugalii i Japonii, ale w innych krajach Unii nie ma zakazu ich sprzedaży.

– Nowatorskie wyroby tytoniowe to alternatywa dla wyrobów tradycyjnych. Ich wprowadzenie na nasz rynek ma dwa cele: ekonomiczny i zdrowotny – mówi Noworyta.

Polska jest znaczącym producentem tytoniu wysokiej jakości, który znajduje odbiorców na całym świecie. Sytuacja branży jest jednak trudna, na co złożyło się wiele czynników, m.in. zlikwidowanie dopłat do produkcji tytoniu, trudne warunki pogodowe w ostatnich latach, wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży wyrobów tytoniowych oraz rozwój szarej strefy. Dlatego plantatorzy wiążą duże nadzieje z wprowadzeniem na rynek wyrobów bezdymnych.

– Badania wykazują, że bezdymne wyroby tytoniowe mogą być mniej szkodliwe dla zdrowia niż tradycyjne i to jest ich niewątpliwą zaletą – podkreśla Noworyta.

Ograniczenia zostają

Przeciwnicy argumentują jednak, że jest to na tyle nowy produkt, że na razie trudno ocenić wiarygodność badań dotyczących skutków zdrowotnych.

Projekt nie podoba się też części firm tytoniowych, zwłaszcza jeśli nie mają w ofercie tego typu wyrobów.

Co istotne, przy sprzedaży wyrobów bezdymnych będą obowiązywać takie same zasady jak w przypadku tradycyjnych papierosów. To dlatego, że definicja wyrobu tytoniowego obejmuje zarówno wyroby tytoniowe, z którymi nie wiąże się proces spalania (wyroby tytoniowe bezdymne), jak i wyroby do palenia. Nie będzie można ich reklamować ani palić w miejscach publicznych. Natomiast na opakowaniu znajdą się oznaczenia o zagrożeniach.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla też, że projekt ustawy zawiera przepisy, które zabraniają udostępniania wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia.

Nowy model papierosa znajdzie się na naszym rynku dzięki przygotowanemu przez Ministerstwo Zdrowia projektowi nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Zakłada on zniesienie obecnego zakazu dystrybucji wyrobów tytoniowych bezdymnych. Takie rozwiązanie postulował resort rolnictwa, bo do produkcji bezdymnych papierosów można wykorzystać tytoń od krajowych plantatorów. Nowelizację pozytywnie ocenia także Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Smakowe dymki do lamusa

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Warszawa: Aktywiści grupy Ostatnie Pokolenie przykleili się do asfaltu w centrum
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Społeczeństwo
Afera Collegium Humanum. Wątpliwy doktorat Pawła Cz.
Społeczeństwo
Cudzoziemka urodziła dziecko przy polsko-białoruskiej granicy. Trafiła do szpitala
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie boją się wojny
Społeczeństwo
Odeszła pozostając wierna sobie. Jaka naprawdę była prof. Jadwiga Staniszkis