Rosną obawy niemieckiego społeczeństwa

aktualizacja: 08.01.2016, 20:07
Rosną obawy niemieckiego społeczeństwa
Rosną obawy niemieckiego społeczeństwa
Foto: picture alliance/dpa

Głównym tematem, którym powinna zająć się w tym roku polityka, jest migracja, wynika z aktualnego badania opinii publicznej. Prywatnie Niemcy zaczynają się bać i profilaktycznie zaopatrują się w akcesoria do samoobrony.

REDAKCJA POLECA

Niemcy zaczęli nowy rok z mieszanymi uczuciami. Pod względem ekonomicznym powodzi im się niezmiennie dobrze, ale wzrasta ogólne poczucie niepewności. 58 procent niemieckiego społeczeństwa uważa, że sytuacja na świecie jest „bardzo groźna / groźna". Na pytanie, czy obecna sytuacja w Niemczech pozwala być dobrej myśli, czy raczej daje powody do niepokoju, 62 procent przyznaje, że odczuwa troskę.

Nastroje w niemieckim społeczeństwie wyraźnie się zmieniają, co odzwierciedlają wyniki sondażu telefonicznego DeutschlandTrend regularnie przeprowadzanego na zlecenie telewizji ARD. W najnowszym badaniu z 5 i 6 stycznia 73 procent ankietowanych uznało, że najważniejszym politycznym tematem w tym roku powinien być pakiet „uchodźcy / azyl / imigracja / integracja".

Więcej kontroli tożsamości

Milion uchodźców i imigrantów przybyło do Niemiec w ubiegłym roku i przybywają nadal, codziennie są to tysiące ludzi. Większość ankietowanych jest zdania, że tak dłużej być nie może. W efekcie 20 lat po zniknięciu na przeważającym obszarze UE kontroli granicznych, 57 procent mieszkańców Niemiec opowiada się wprawdzie nie za całkowitym przywróceniem tych kontroli, ale ich wzmocnieniem. We wrześniu 2015, kiedy przywrócone zostały kontrole tożsamości na granicy niemiecko-austriackiej, wspierało ten krok tylko 45 procent badanych.

51 procent badanych jest zdania, że wjazdu do Niemiec powinno się odmawiać osobom, które nie posiadają ważnego dokumentu tożsamości. Na popularności traci natomiast forsowana przez bawarską CSU górna granica liczby przyjmowanych uchodźców i imigrantów. W grudniu za tą opcją było 72 procent badanych, w styczniowym sondażu już tylko 61.

Przestrzeganie praw podstawowych

W jaki sposób możliwie szybko zintegrować przybyszów? Trzech na czterech ankietowanych uważa, że imigranci powinni być zobowiązani do przestrzegania obowiązujących w Niemczech praw podstawowych, a regulować musi to odpowiednia ustawa. Na pytanie, która z partii politycznych najszybciej jest w stanie poradzić sobie z kryzysem uchodźczym, 38 procent badanych uznało, że żadna. Tylko 60 procent z sympatyków CDU jest przeświadczona, że ich partii uda się zmienić sytuację na lepsze.

Żródło: Deutsche Welle

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE