Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Zaginięcie MH370. Eksperci twierdzš, że rozwišzali zagadkę

fot. byeangel
Flickr
W australijskim programie "60 minut" eksperci przedstawili nowš teorię w sprawie poszukiwania samolotu MH370. Ich zdaniem pierwszy pilot celowo rozbił maszynę.

Samolot Malaysia Airlines zniknšł z radarów 8 marca 2014 roku. Na pokładzie samolotu, lecšcego z Kuala Lumpur do Pekinu, znajdowało się 239 osób, głównie obywateli Chin.

Przeprowadzona analiza danych zgromadzonych przez satelitę wykazała, że w Boeing 777 prawdopodobnie rozbił się na Oceanie Indyjskim na zachód od Australii. 

Po zdarzeniu na plażach pojawiały się elementy samolotu, ale prowadzone poszukiwania dna oceanu zostały odwołane w styczniu 2017 roku.

Emitowany w Australii program "60 minut" zaprosił ekspertów z dziedziny lotnictwa, by przedstawili swojš teorię. Ich zdaniem kapitan Zaharie Amad Shah szczegółowo zaplanował samobójczš misję. 

Bioršcy udział w poszukiwaniach Martin Dolan uważa, że zdarzenie nie było przypadkowe, a kapitan Shah dokładnie zaplanował całš akcję. Podczas lotu do Pekinu towarzyszył mu niedoœwiadczony Fariq Abdul Hamid. 

Szeœć dni po zaginięciu maszyny œledczy przeszukali domy obu pilotów w Kuala Lumpur. Na zatrzymanym sprzęcie komputerowym pierwszego pilota znaleziono dowody œwiadczšce o tym, że używał symulatora, by przygotować się do zmiany kierunku lotu.

Zdaniem brytyjskiego pilota Simona Harvey'a maszyna po wyłšczeniu nadajników specjalnie leciała wzdłuż granicy tajsko-malezyjskiej, by nie wzbudzić podejrzeń żadnego z państw.

- Jeœli ktoœ by mi zlecił, by Boeing 777 zniknšł, zrobiłbym dokładnie to samo - powiedział.

Kanadyjski ekspert w dziedzinie wypadków lotniczych Larry Vance wierzy natomiast, że kapitan założył maskę tlenowš zanim doprowadził do rozprężenia maszyny, a w konsekwencji utraty œwiadomoœci przez wszystkie osoby znajdujšce się na pokładzie. Mogłoby to tłumaczyć, czemu nikt z ponad 200 pasażerów nie przesłał sygnału alarmowego.

Skierowanie Boeinga daleko od cywilizacji miało zapewnić, że maszyna nigdy nie zostanie odnaleziona.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL