Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Francuski sšd: Dziecko nie może nazywać się Dżihad

fotolia.com
Francuski sšd orzekł, że para nie może nazwać swojego dziecka "Dżihad" (Jihad), ponieważ takie imię miałoby negatywny wpływ na przyszłe życie chłopca.

Dżihad to w kulturze islamu termin oznaczajšcy pierwotnie dokładanie starań i ponoszenie trudów w celu wzmocnienia wiary. Z czasem dżihad zaczęto utożsamiać jednak z tzw. œwiętš wojnš - czyli wojnš prowadzonš w imię wiary z osobami wyznajšcymi inne religie niż islam. Obecnie okreœlenia "dżihadyœci" używa się w stosunku do muzułmańskich fundamentalistów, którzy sš gotowi na zbrojnš walkę z Zachodem (m.in. podejmujšc się zamachów terrorystycznych).

Latem ubiegłego roku ratusz w Tuluzie zaalarmował prokuraturę, że rodzice nowo narodzonego chłopca chcš nazwać dziecko Dżihad. Sprawa trafiła do sšdu, który analizował czy takie imię nie narusza przepisów francuskiego Kodeksu Cywilnego, który pozwala nadać dziecku dowolne imię pod warunkiem, że nie będzie ono szkodziło nowo narodzonemu.

Chociaż Dżihad po arabsku oznacza "staranie", "zmaganie" to jednak w zwišzku z łšczeniem tego terminu z tzw. œwiętš wojnš sšd w Tuluzie orzekł, że imię musi zostać usunięte z aktu urodzenia chłopca. Ostatecznie dziecko będzie nosić imię Dżahid (Jahid).

Co ciekawe to już druga podobna sprawa w ostatnich latach we Francji. Dwa lata temu rodzice z miasta Roubaix również chcieli nazwać chłopca Dżihad, a kiedy urzędnicy nie zgodzili się na to, rodzice zdecydowali się przestawić samogłoski w imieniu i nazwać dziecko Dżahid.

Z kolei w 2013 roku skazana na więzienie (w zawieszeniu) została matka, która wysłała do przedszkola swojego syna noszšcego imię Dżihad w bluzce z napisem "Jestem bombš" na przedzie i napisem "Urodzony 11 wrzeœnia" na plecach. Kobietę skazano za "gloryfikowanie zbrodni".

ródło: thelocal.fr

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL