Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Niemcy: Furgonetka wjechała w pieszych. Dwie ofiary śmiertelne. Sprawca popełnił samobójstwo

AFP
W mieœcie Münster w Nadrenii Północnej-Westfalii, na północnym zachodnie Niemiec, furgonetka wjechała w grupę ludzi. Zginęły trzy osoby, w tym kierowca auta, rannych zostało ok. dwadzieœcia osób, z czego szeœć jest w stanie krytycznym.

Według portalu "Der Spiegel" w miejscu, gdzie doszło do zdarzenia, policja przeprowadziła zakrojonš na szerokš skalę operację. Władze zakładajš, że prowadzšcy samochód wjechał w tłum celowo. Kierowca rozpędził się szarš furgonetkš VW i uderzył w kawiarniany taras. Do zdarzenia doszło o godz. 15.00.

Rzeczniczka policji w Muenster oficjalnie potwierdziła, że kierowca samochodu strzelił do siebie, popełniajšc samobójstwo. Jednak funkcjonariusze, na których powołuje się agencja AP, twierdzš, iż z zeznań œwiadków wynika, że z rozbitej furgonetki wybiegły inne osoby. Agencja DPA precyzuje, że chodzi o dwie dodatkowe osoby.

Policja potwierdziła, że w zdarzeniu zginęły trzy osoby, w tym kierowca auta (wczeœniej informowano o czterech), rannych zostało ok. dwadzieœcia osób. Szeœć z nich jest w stanie krytycznym.

Policja w Muenster prosiła o unikanie obszaru, w którym doszło do ataku. Częœć miasta została zamknięta przez służby bezpieczeństwa. Rzecznik policji Andreas Bode powiedział, że w samochodzie znaleziono "podejrzany przedmiot", którym zajęli się œledczy.

Nieznany jest motyw działania kierowcy. Policja prosiła, by nie spekulować na ten temat. "Rozprzestrzenianie plotek nie pomaga nam" - napisała na Twitterze. Zdarzenie jest traktowane jako atak, ale nic nie wskazuje, że był to zamach terrorystyczny.

Niemieckie media zidentyfikowały kierowcę jako 48-letniego mężczyznę, urodzonego w Niemczech. Według gazety "Süddeutsche Zeitung" miał on mieć problemu psychiczne.

Polskie służby dyplomatyczne sprawdzajš, czy wœród ofiar nie ma Polaków.

ródło: rp.pl/ Spiegel, BBC

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL