Wpis Magdaleny Ogórek przykładem antysemityzmu w muzeum POLIN

W Muzeum Historii Żydów Polskich powstała wystawa z okazji 50. rocznicy Marca '68. Oprócz pamiątek związanych z tym wydarzenie, pojawiły się również współczesne przykłady antysemityzmu. Wśród nich wpisy Magdaleny Ogórek oraz Rafała Ziemkiewicza.

Aktualizacja: 13.03.2018 10:55 Publikacja: 13.03.2018 08:50

Magdalena Ogórek

Magdalena Ogórek

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

"Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Na odwiedzających czekają listy, fotografie, dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku.

Pojawiły się również przykłady współczesnego antysemityzmu. Uwagę zwrócił wpis Magdaleny Ogórek, który zamieściła na Twitterze w ubiegłym roku. 

"Panie Marku Borowski, nawiązując do wypowiedzi o kręgosłupie Jarosława Gowin, czy oznaką kręgosłupa jest zmiana nazwiska z Berman na Borowski?" - napisała kandydatka SLD w wyborach prezydenckich, a obecnie dziennikarka TVP Info.

Wśród materiałów pojawił się również wpis Rafała Ziemkiewicza.  "Przez wiele lat przekonywałem rodaków, że powinniśmy Izraela wspierać. Dziś przez paru głupich względnie chciwych parchów czuję się z tym jak palant". 

"Haniebny postępek Muzeum POLIN postrzegam jako kolejny wyraz opresyjnej propagandy politycznej. Jeszcze dziś do muzeum zostanie przesłane wezwanie do natychmiastowych przeprosin - w przeciwnym wypadku wystąpię na drogę sądową"  - zapowiedziała Magdalena Ogórek.

"Niewiarygodna bezczelność i głupota muzeum "Polin". 
Po kuriozalnej "debacie" Michnika &co, że "marzec wciąż trwa" i PiS gorszy od Gomułki, oto kolejny dowód, że instytucja ta zamiast statutowym celom służy partyjnej propagandzie 'opozycji totalnej' - napisał natomiast Rafał Ziemkiewicz.

"Rzeczpospolita" skierowała do biura prasowego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pytanie, jakie kroki będą podjęte w związku z oświadczeniami opublikowanymi przez dziennikarzy.

"Część naszej wystawy „Obcy w domu. Wokół Marca ’68” stanowią przykłady współczesnego hejtu i mowy nienawiści zbliżone do języka, którym posługiwano się przed 50. laty. Wszystkie teksty są prawdziwe, pochodzą z różnych stron internetowych i mediów społecznościowych. Na wystawie nie publikujemy nazwisk ich autorów" - przekazało naszej redakcji biuro prasowe Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

"Obcy w domu. Wokół Marca ‘68" to wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Na odwiedzających czekają listy, fotografie, dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Afera Collegium Humanum. Wątpliwy doktorat Pawła Cz.
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Społeczeństwo
Cudzoziemka urodziła dziecko przy polsko-białoruskiej granicy. Trafiła do szpitala
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie boją się wojny
Społeczeństwo
Odeszła pozostając wierna sobie. Jaka naprawdę była prof. Jadwiga Staniszkis
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis