Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Nie zapłaciła rachunku 300 euro. 12 lat bez wody

Stock Adobe
Francuska firma wodocišgowa otrzymała sšdowy nakaz podłšczenia bieżšcej wody kobiecie, która od 12 lat z powodu niezapłaconego rachunku była jej pozbawiona.

Z powodu niezapłacenia rachunku w wysokoœci 300 euro firma wodocišgowa Saura w 2005 roku odcięła wodę rodzinie w Perpignan w południowej Francji.

Po 12 latach procesów sšdowych zapadł wreszcie wyrok, który samotnej matce wychowujšcej syna przywraca prawo do wody.

W imieniu kobiety walkę w sšdach prowadziły liczne organizacje walczšce o prawa człowieka, ale też stowarzyszenie zajmujšce się zasobami wodnymi we Francji. Organizacje te podkreœlały, że decyzja firmy godziła w prawo obywatela do użytkowania wody.

Danielle, bohaterka tej historii, po zapadnięciu wyroku mówiła mediom, że brak dostępu do bieżšcej wody nie tylko wpływa na samoocenę, powodujšc, że człowiek czuje się gorszy od innych, ale także powoduje, że poszukiwanie wody staje się przymusem graniczšcym z obsesjš.

Menedżer Saury zapewnia, że odcinanie wody klientom za niepłacenie rachunków to już metoda nie stosowana od dawna, obecnie jest to wręcz zakazane.

Saura w trybie natychmiastowym ma podłšczyć kobiecie wodę, a ponadto zapłacić grzywnę w wysokoœci 1000 euro na rzecz stowarzyszeń, które jej w imieniu występowały przed sšdem.

Na tym jednak kłopoty Danielle się nie kończš. Saura oskarżyła jš o wykonanie nielegalnego połšczenia z wodocišgiem w okresie, gdy miała odciętš wodę. Kobieta została za to skazana na 3 miesišce aresztu, ale złożyła odwołanie.

ródło: thelocal.fr

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL