Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Weterynarze nie chcš mopsów na kartkach walentynkowych

AdobeStock
Weterynarze apelujš, aby ze sklepów zniknęły kartki walentynkowe z mopsami. Ich zdaniem, zwiększa się przez to popyt na rasy, wyjštkowo narażone na choroby.

Weterynarze podkreœlajš, że choć zwierzęta, które majš płaskie mordki, mogš być urocze, majš one często wiele problemów zdrowotnych. Mimo tego, ludzie stale zachęcani sš do ich kupowania. W tym tygodniu, Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne (BVA) wezwało producentów kartek okolicznoœciowych, do zaprzestania wykorzystywania zdjęć tych zwierzšt na pocztówkach walentynkowych.

Problemy zdrowotne zwierzšt o płaskich mordkach sš dobrze udokumentowane. Ich wšska tchawica i nozdrza mogš utrudniać oddychanie, ich oczy sš podatne na choroby, a suki często potrzebujš cesarskich cięć, aby urodzić szczenięta. Mimo tego, rasy te wcišż sš bardzo popularne. Dotyczy to w tym momencie nie tylko psów, ale także innych zwierzšt, które majš płaskie nosy. - Doszliœmy do etapu, w którym wiele perskich kotów ma tak spłaszczone mordki, że w ogóle nie majš profilu nosowego - powiedział Andy Sparkes, weterynarz i współredaktor Journal of Feline Medicine and Surgery. - Te zwierzęta często majš problemy z oddychaniem lub jedzeniem. Majš też problem z oczami, gdyż ich powieki nie zasłaniajš wystajšcej gałki ocznej. Mimo to, koty perskie należš obecnie do pięciu najbardziej pożšdanych ras w Wielkiej Brytanii - dodał. Podkreœlił także, że podobnie jest u królików, których spłaszczone nosy i wydłużona dolna szczęka oznaczajš, że zęby nie sš ustawione w linii. Powoduje to, że nie mogš œcierać się równomiernie, powodujšc ból i infekcje.

Dla wielu osób, takie zwierzęta sš bardzo atrakcyjne i chętnie chwalš się nimi w mediach społecznoœciowych. Na Instagramie jest ponad 6 milionów postów pod hashtagiem #pugsofinstagram.

Obawiamy się rosnšcej liczby takich przypadków - powiedział John Fishwick, prezes BVA. - Obserwujemy ogromny wzrost popytu na nie, głównie ze względu na poparcie celebrytów. To wydaje się napędzać wiele hodowli. To, o co prosimy, to odejœcie od bardziej ekstremalnych wersji. Współpracujemy z Zwišzkiem Kynologicznym i stowarzyszeniami hodowców, aby sprawić, żeby zwierzęta były zdrowsze - dodał.

ródło: The Guardian

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL