Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Pary, które się kłócš, nie rozwodzš się

AdobeStock
Badania wykazały, że pary, które potrafiš się kłócić, częœciej ze sobš zostajš.

Pary, które się ze sobš kłócš, majš 10 razy większe szanse na szczęœliwe relacje niż ci, którzy zamiatajš trudne sprawy pod dywan - wynika z badania przeprowadzonego na prawie 1000 dorosłych osób.

- Wiele par błędnie uważa, że ??unikanie omawiania drażliwych kwestii będzie korzystne dla ich zwišzku - powiedział Joseph Grenny, współautor bestsellera „Crucial Conversations”. - Ale największym błędem, jaki popełniajš pary, jest unikanie kłótni. Czujemy coœ, ale nic nie mówimy - dodaje.

Jak podkreœlił Grenny, ludzie starajš się unikać trudnych rozmów, gdyż „sš œwiadomi ryzyka mówienia, ale nie sš œwiadomi ryzyka braku mówienia”. - Mierzymy tylko bezpoœrednie i oczywiste ryzyko, nie bioršc pod uwagę długoterminowych kosztów dla intymnoœci, zaufania i zwišzku - zaznaczył.

Więcej niż czterech na pięciu respondentów ankiety twierdzi, że słaba komunikacja odegrała dużš rolę w zwišzkach, które się im nie udały.

Połowa ankietowanych, jako przyczynę zakończonego zwišzku wymieniła słabš komunikację. Grenny podkreœla, że jeden na pięciu respondentów uważa, że ??jest winny, gdy rozmowa idzie kiepsko. - Najbardziej nieuœwiadomione pary, które popełniajš błędy, nie biorš emocjonalnej odpowiedzialnoœci za swoje uczucia - powiedział. - Uważamy, że to inni sprawiajš, że czujemy się tacy, jakimi jesteœmy i nie dostrzegamy naszej roli w naszych własnych emocjach. Właœnie dlatego, kiedy omawiamy nasze obawy z ukochanš osobš, tak często jesteœmy obarczani winš i prowokujemy defensywę - podkreœlił.

Grenny powiedział także, że trzema najtrudniejszymi tematami dla par do dyskusji sš seks, finanse i irytujšce nawyki.

Sukces relacji zależy od sposobu, w jaki poruszamy delikatne kwestie - powiedział. - Prawdziwa miłoœć wymaga pracy. Prawdziwa intymnoœć to nie tylko miłoœć, ale także prawda. A istotne rozmowy sš narzędziem do ujawniania prawdy w sposób, który przyspiesza poczucie intymnoœci, zaufania i zwišzku - zaznaczył.

Jak kłócić się ze swoim partnerem, według Josepha Grenny'ego?

  • Zarzšdzaj swoimi myœlami

  • Zmiękcz swoje sšdy, pytajšc siebie, dlaczego rozsšdna, racjonalna i przyzwoita osoba zrobiłaby to, co robi twój partner

  • Upewnij się, zanim będziesz się skarżyć

  • Nie zaczynaj od zanurzenia się w problemie. Najpierw pokaż swojemu partnerowi, że go szanujesz i zaopiekujesz się nim

  • Zacznij od faktów

  • PozbšdŸ się oskarżycielskiego, osšdowego i podżegajšcego języka

  • BšdŸ ostrożny, ale uczciwy

  • Po przedstawieniu faktów powiedz partnerowi, dlaczego się martwisz. Nie rób tego w formie oskarżenia. Podziel się tym z opiniš

  • Zaproœ do dialogu

  • Jeœli jesteœ otwarty na kontakt ze swoim partnerem i on będzie bardziej otwarty na kontakt z Tobš

ródło: The Guardian

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL