Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Ryanair z Lublina przechwycony przez dwa F-16

Bloomberg
Samolot linii Ryanair lecšcy z Lublina do Londynu został przechwycony przez dwa belgijskie F-16. Wojsko interweniowało, ponieważ piloci nie odpowiadali na wezwania kontrolera lotów z Holandii.

Do zdarzenia doszło w sobotę wieczorem. Boeing B737 linii Ryanair o 21.30 wystartował z lotniska w Lublinie. Podczas lotu do pilotów zgłosili się kontroler naziemny z Holandii. Gdy nie uzyskał odpowiedzi, o sytuacji poinformowano belgijskie wojsko.

Wojska obu państw wzajemnie kontrolujš przestrzeń powietrznš nad Belgiš i Holandiš. Z powodu braku kontaktu z samolotem pasażerskim, w powietrze poderwano dwa myœliwce F-16.

Gdy samolot zbliżał się do przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii, o sprawie poinformowano również brytyjskie wojsko. W pewnym momencie łšcznoœć z pilotami została przywrócona. Belgijskie samoloty wróciły do bazy, a Brytyjczycy odwołali akcje swoich maszyn.

Wojskowe myœliwce reagujš w podobnych sytuacjach, by upewnić się, że na pokładzie samolotu, z którym nie ma łšcznoœci, nie doszło do awarii lub nie został porwany.

Linie lotnicze Ryanair przekazały, że maszyna bezpiecznie wylšdowała na podlondyńskim lotnisku Stansted.

ródło: TVN 24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL