Sąd apelacyjny w Turku rozpatrywał wniosek fińskiej policji o tymczasowe zakazanie działalności Nordyckiego Ruchu Oporu do czasu, aż status tej organizacji zostanie ostatecznie rozstrzygnięty.

Nordycki Ruch Oporu to organizacja odwołująca się do ideologii narodowego-socjalizmu, która stawia sobie za cel stworzenia, drogą rewolucji, północnoeuropejskiej republiki socjalizmu narodowego. W jej skład miałyby wejść Norwegia, Szwecja, Finlandia, Dania i Islandia a być może również kraje bałtyckie. W Finlandii działa  Fiński ruch oporu wchodzący w skład Nordyckiego Ruchu Oporu.

W listopadzie działalności Nordyckiego Ruchu Oporu zakazał sąd rejonowy w Pirkanmaa, który uznał, że cele organizacji są niezgodne z demokratycznymi wartościami. Sąd rozpatrywał sprawę na wniosek policji, która określiła organizację jako "agresywną i otwarcie rasistowską".

Przedstawiciele Nordyckiego Ruchu Oporu odwołali się od tego wyroku - i wygrali sprawę przed sądem apelacyjnym w Turku.

Sędzia sądu apelacyjnego uznał, że zakazu działalności nie będzie można w praktyce zastosować wobec organizacji, która nie została formalnie zarejestrowana. Prawo pozwala bowiem na tymczasowe zawieszenie działalności stowarzyszeń, ale jedynie takich, których działalność zarejestrowano.