Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Koniec ze zmianš czasu? Jest decyzja PE

AdobeStock
Europosłowie przegłosowali rezolucję, w której wzywajš Komisję Europejskš do nowelizacji europejskich przepisów w sprawie zmiany czasu.

Wiceprzewodniczšca Parlamentu Europejskiego Heidi Hautala, która wspiera także inicjatywę „Stop zmianie czasu” twierdzi, że przestawianie zegarków o godzinę jest zbędnym anachronizmem - podaje Polskie Radio. W jej opinii, oszczędnoœć energii jest niezauważalna, a dla ludzi jest to zbędny stres. - Doskonale wiemy, że ludzki organizm ma swój wewnętrzny „zegar”. Umyœlne zakłócanie go dwa razy w roku można uznać za działanie szkodliwe dla zdrowia - powiedziała Hautala.

Członkowie inicjatywy „Stop zmianie czasu” mówiš o badaniach, które pokazujš, że w tygodniu po zmianie czasu roœnie liczba wypadków samochodowych, uczniowie majš gorsze oceny w szkołach a pracownicy sš mniej wydajni.

Zwolennicy przegłosowanej dziœ rezolucji znaleŸli się we wszystkich frakcjach w Parlamencie Europejskim. Podobne inicjatywy powstały również w krajach członkowskich, między innymi we Francji, Niemczech, Danii, Finlandii, Czechach czy w Polsce.

Europoseł PSL, Andrzej Grzyb przekonywał, że Polska jest gotowa na zniesienie zmiany czasu. - Inicjatywa w sprawie likwidacji zmiany czasu została zaaprobowana przez Parlament - powiedział Grzyb. - Oczywiœcie prace te zostały wstrzymane ze względu na kwestie proceduralne na poziomie europejskim. Widać jednak wyraŸne poparcie społeczne dla tej inicjatywy - dodał.

W Polsce czas letni po raz pierwszy wprowadzono w dwudziestoleciu międzywojennym.

ródło: Polskie Radio

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL