Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

ZSRR wcišż istnieje? Ma tymczasowego prezydenta

fotolia.com
Od lat w Rosji działa wspólnota, która wydaje sowieckie paszporty i opowiada się za odbudowš Kraju Rad.

Jak się okazuje, sš Rosjanie, którzy uważajš, że Zwišzek Radziecki nie upadł w 1991 roku, ale nadal istnieje. Ma nawet swojego przywódcę i rzšd. Kilka lat temu nieznany wczeœniej podmoskiewski dentysta Siergiej Taraskin ogłosił się „tymczasowym prezydentem ZSRR”. Stwierdził wtedy, że jako były radziecki oficer ma prawo do objęcia tego stanowiska po „kapitulacji Gorbaczowa”. Sytuacja wydaje się być komiczna, gdyby nie fakt, że samozwańczy prezydent ZSRR zdobył setki zwolenników, cišgle odwiedza różne regiony Rosji i wydaje sowieckie paszporty.

Kilka dni temu Taraskin zebrał w Moskwie swoich adeptów z okazji „ósmej rocznicy prezydentury”. Zebranie „zwolenników odbudowy ZSRR” odwiedził korespondent popularnego rosyjskiego portalu lenta.ru. Z jego relacji wynika, że w niewielkiej sali konferencyjnej zabrakło miejsc, ponieważ posłuchać „radzieckiego przywódcy” przyszło ponad 60 osób. – Proces odrodzenia organów władzy Zwišzku Radzieckiego rozpoczšł się osiem lat temu – mówił Taraskin. Oskarżył prezydenta Władimira Putina i premiera Dmitrija Miedwiediewa o zdradę i stwierdził, że „nie chcš odbudowywać ZSRR”.

Kilka lat temu powołał on „Ministerstwo Sprawiedliwoœci Zwišzku Radzieckiego”, które udziela pomocy prawnej „ofiarom bezprawia rosyjskich urzędników”. Pod koniec 2016 roku rosyjska stacja NTW wyemitowała reportaż, w którym sugerowała, że pomoc ta nie jest bezpłatna.

Z materiału wynikało, że Taraskin apeluje do rosyjskich emerytów, by przekazywali swój majštek „na rzecz odrodzenia ZSRR”. Interweniowała wtedy nawet policja, ale samozwańczemu prezydentowi nic nie udowodniono. Dalej poszerza grono swoich zwolenników, odwiedzajšc kolejne rosyjskie miasta i wydajšc paszporty „obywateli sowieckich”.

Mimo że od upadku Zwišzku Radzieckiego minęło ponad ćwierćwiecze, większoœć Rosjan wcišż za nim tęskni. Z ubiegłorocznego sondażu niezależnego oœrodka Centrum Lewady wynika, że aż 58 proc. respondentów żałuje rozwišzania ZSRR. W innym sondażu tegoż oœrodka Rosjanie stwierdzili, że Józef Stalin jest „najwybitniejszš postaciš wszechczasów”.

Ze wszystkich republik byłego Zwišzku Radzieckiego najwięcej pomników i popiersi Włodzimierza Lenina przetrwało właœnie w Rosji – ponad 6 tys. To wszystko przekłada się na wynik Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF), która od lat jest jednym z najważniejszych ugrupowań w rosyjskim parlamencie. W poprzednich wyborach parlamentarnych KPRF zdobyła ponad 13 proc. głosów i obecnie jest drugš siłš w rosyjskiej Dumie po partii Putina Jedna Rosja.

– Odbudowa zrujnowanej wspólnej ojczyzny odbywa się w szybkim tempie. Głównym priorytetem naszej polityki zagranicznej jest sojusz Rosji, Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu. Wtedy byłoby nas 200 mln ludzi, wyszlibyœmy na wszystkie œwiatowe rynki i mielibyœmy ogromne zasoby i możliwoœci technologiczne – mówił w czerwcu zeszłego roku główny rosyjski komunista Giennadij Ziuganow.

– Ja bym prowadził z Ukrainš takš politykę, która byłaby skuteczna. A teraz widzimy jak przeoczyliœmy nazistów banderowców, którzy pod kierunkiem CIA zajęli Kijów. W takich sytuacjach trzeba pokazywać swojš determinację i charakter – mówił. Krytykował władze w Moskwie za „brak pewnej i mšdrej polityki wobec Ukrainy”.

Ale to za rzšdów Władimira Putina Kreml zainicjował m.in. Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) i Euroazjatyckš Unię Gospodarczš, które militarnie i gospodarczo powišzały z Moskwš kilka byłych republik radzieckich.

– Putin nie chce odradzać ZSRR, ponieważ przez te lata republiki się ukształtowały i majš własnych przywódców, którzy nie zamierzajš dzielić się władzš – mówi „Rzeczpospolitej” Aleksiej Makarkin, znany moskiewski politolog. – Chce natomiast, by te republiki należały do rosyjskiej strefy wpływów – dodaje.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL