Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

USA: Służby deportujš lekarza polskiego pochodzenia?

U.S. Immigration and Customs Enforcement [domena publiczna], via Wikimedia Commons / zdjęcie ilustracyjne
Amerykańscy agenci zatrzymali lekarza polskiego pochodzenia. Choć mieszka w Stanach Zjednoczonych od lat, grozi mu deportacja za "grzechy młodoœci".

Dr Łukasz R. Niec w 1979 roku miał pięć lat, gdy jego rodzice wyjechali z Polski razem z dwójkš dzieci. Teraz jest szanowanym lekarzem w Michigan, ma własnš rodzinę. W zeszły wtorek spędzał wolny dzień w swoim domku nad jeziorem niedaleko Kalamazoo, kiedy agenci amerykańskiego urzędu imigracyjnego zakuli go w kajdanki. Rodzina obawia się, że mężczyŸnie grozi deportacja do Polski, kraju, którego nigdy nie znał.

- On nawet nie mówi po polsku - powiedziała jego siostra Iwona Niec-Villaire w rozmowie z telewizjš WOOD, filiš CNN. - On nikogo tam nie zna, nie wiedziałby nawet gdzieœ iœć - powiedziała. Jak pisze "The Washington Post", Niec otrzymał tymczasowš zielona kartę a póŸniej stał się legalnym stałym rezydentem.

Aresztowanie Nieca wynika z dwóch wyroków, skazujšcych go za wykroczenie w latach młodzieńczych. Jeden z wyroków dotyczy zniszczenia mienia o wartoœci mniejszej niż 100 dolarów, drugi ukrycia skradzionego przedmiotu.

Kiedy CNN próbowało skontaktować się z urzędem imigracyjnym, aby potwierdzić status Nieca i poznać powód zatrzymania, automatyczna odpowiedŸ poinformowała, że biuro zostało zamknięte z powodu "shutdownu" rzšdu federalnego.

Siostra lekarza powiedziała, że rodzina czeka na wyjaœnienia, podczas gdy sam Niec siedzi w więzieniu hrabstwa Calhoun.

Charles Kuck, prawnik imigracyjny, cytowany przez CNN, twierdzi, że sytuacja Nieca stanowi ostrzeżenie dla innych stałych rezydentów z jakškolwiek kryminalnš przeszłoœciš. Bez względu na to, jak małe i stare sš wyroki skazujšce, można być wskazanym do deportacji.

Legalni stali rezydenci skazani za przestępstwa od dawna znajdujš się na celowniku służb imigracyjnych. Zjawisko nasiliło się jeszcze bardziej, po objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa, krytycznie podchodzšcego do tematu migrantów. - Niec to mikrokosmos pokazujšcy, co się dzieje w naszym kraju. Ale nie jest o tym głoœno, dopóki nie jesteœ białym facetem z Europy, mieszkajšcym na przedmieœciach - ocenił Charles Kuck.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL