Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Muzułmanie z Indonezji: Szczepienie sprzeczne z islamem

fotolia.com
44 osoby zmarły w ostatnim czasie w Indonezji na błonicę, chorobę zakaŸnš, występujšcš najczęœciej u dzieci. Setki innych zostały zarażonych. Walkę z chorobš utrudniajš apele antyszczepionkowców, w tym muzułmańskich duchownych, którzy uważajš, że szczepienie dzieci jest niezgodne z islamem.

Problem ze szczepieniami w Indonezji opisuje australijski serwis abc.net.au, który przypomina, że w Australii udało się niemal całkowicie wyeliminować błonicę dzięki programowi obowišzkowych szczepień.

Tymczasem w Indonezji wielu muzułmańskich duchownych przekonuje, że szczepienie dzieci jest niezgodne z islamem - m.in. dlatego, że do powstania szczepionek przyczyniły się badania na zwierzętach, których spożywanie jest zakazane (haram) w islamie - np. na œwiniach.

Przeciwnikiem szczepienia dzieci jest m.in. Dewi Hestyawati okreœlajšca się mianem islamskiej aktywistki zajmujšcej się problemem zdrowia.

Jej zdaniem błonicy czy polio można zapobiegać, a także leczyć je odpowiedniš dietš i terapiami z zakresu tzw. medycyny alternatywnej.

- Prorok pokazywał nam, że odpornoœć powinna pochodzić z codziennego spożywania zdrowych substancji: miodu, ziół, oliwy z oliwek, koziego mleka i daktyli - tłumaczy.

Tymczasem w Indonezji codziennie rejestruje się dziœ pięć nowych przypadków błonicy. Dewi Hestyawati oferuje leczenie błonicy w swojej klinice - terapia obejmuje oczyszczanie ciała pacjenta z toksyn. - Nie jestem przekonana, że chorobie można zapobiec dzięki szczepionce. W większoœci przypadków szczepionki szkodzš, to fakt - mówi.

Mówišc o Ÿródle choroby "islamska aktywistka" wskazuje na "samoloty latajšce nad Indonezjš i rozsiewajšce wirusy". Kobieta jest autorkš ksišżki "Skutki uboczne szczepienia". Organizuje też seminaria na ten temat w swojej klinice. 

Jednoczeœnie Dewi Hestyawati podkreœla, że nie można jej obwiniać odpowiedzialnoœciš za to, jeœli dziecko poddawane terapii w jej klinice zapadnie na chorobę, przed którš mogłyby je ochronić szczepionki.

- Za co miałabym być odpowiedzialna? To ich wybór, by dbać o zdrowie w zgodny z islamem sposób. To Allah decyduje o tym, kto zachoruje. To wola Allaha - nasze życie jest w jego rękach - mówi.

W Polsce błonica zbierała œmiertelne żniwo w pierwszej połowie lat 50-tych XX wieku - liczba zgonów z powodu tej choroby wynosiła wówczas nawet ponad 3 tys. rocznie. Od 1954 roku w kraju wprowadzono masowe szczepienia przeciwko błonicy. W efekcie od 2001 roku nie odnotowano ani jednego zachorowania na tę chorobę w Polsce.

ródło: abc.net.au

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL