Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Wielka Brytania: "Musimy przestać budować nowe muzea"

adobestock
Wielka Brytania powinna zaprzestać budowy nowych muzeów, aby zapewnić przetrwanie tym, które już istniejš - zaleca rzšdowy raport, opisywany przez "The Telegraph".

Analiza stwierdza, że instytucje w całym kraju walczš o to, by "zwišzać koniec z końcem", a inwestowane w nowš infrastrukturę pienišdze powinny być wykorzystane raczej do remontów i usprawnień w istniejšcych, historycznych budynkach lub do digitalizacji zbiorów.

Przeglšd, pierwszy w branży od ponad dekady, zaleca także, aby niezliczone organizacje rzadowe finansujšce ten sektor œciœlej ze sobš współpracował i opracowały wspólny plan działania.

Muzea sš obecnie odwiedzane statystycznie przez połowę Brytyjczyków przynajmniej raz do roku. Trzy największe instytucje - British Museum, National Gallery i Tate Modern - należš do pierwszej dziesištki najpopularniejszych na œwiecie. Jednak pomimo sukcesów tego sektora, finansowanie ze strony rzšdu pozostało na właœciwie niezmiennym od dekady poziomie.

- Jest mało prawdopodobne, że w najbliższym czasie pojawiš się nowe, dodatkowe œrodki dla tego sektora, dlatego głównym zaleceniem jest zapewnienie, by wykorzystywać dostępne fundusze w najlepszy możliwy sposób - stwierdza w raporcie jego autor, Neil Mendoza.

Jak podkreœla "The Telegraph", w Wielkiej Brytanii powstaje wiele nowych muzeów. Jednym z najbardziej znanych jest V&A Museum w Dundee, które ma zostać otwarte w przyszłym roku. Keiran Long, były kurator V&A, stwierdził uprzednio, że nowe muzea "sš niezbędne, jak przystanki autobusowe, miejsca pracy lub urzędy miast dla społecznoœci, którym służš".

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL