Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Niemcy: Siedmiu uciekinierów z więzienia w tydzień

Sven Wolter, licencja: Creative Commons by-sa-3.0 via Wikimedia
Berlińska policja wcišż poszukuje pięciu więŸniów, którzy uciekli z więzienia Plötzensee w czwartek, tymczasem cztery dni póŸniej, w pierwszym dniu nowego roku, doszło do kolejnych dwóch ucieczek.

Noworoczni uciekinierzy byli przetrzymywani w szczególnych warunkach i mogli na okreœlony czas opuszczać więzienne mury - powiedział rzecznik placówki w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg. Jednak choć dwaj mężczyŸni, w wieku 44 i 21 lat, mogli swobodnie wychodzić głównym wejœciem, zamiast tego wydostali się, wyłamujšc kraty w oknie w celi współwięŸnia.

- To nie ma sensu - powiedział rzecznik berlińskiego ministra sprawiedliwoœci Dirka Behrendta z partii Zieloni. - Coraz częœciej dzieje się tak, że więŸniowie przebywajšcy na specjalnych zasadach, nie wracajš lub nadużywajš złagodzonych warunków - powiedział. Sebastian Brux ucieczkę nazwał też "poronionym pomysłem", bo łagodniejsze warunki polegały na przebywaniu w dzień na wolnoœci i powrocie na noc do celi.

Wyroki uciekinierów były krótkie. Jeden za niezapłacone grzywny miał siedzieć w więzieniu od 2 grudnia do 31 marca. Drugi jeszcze której - od 15 grudnia do 18 lutego. Jeden z nich w poniedziałek zdecydował się na dobrowolny powrót, ale media nie informujš, który z nich tak postšpił.

Z tego samego więzienia w czwartek uciekło czterech innych więŸniów w wieku od 27 do 38 lat. Drogę utorowali sobie wykorzystujšc ciężki młot i szlifierkę kštowš. Mieli dostęp do takich narzędzi, ponieważ pracowali w warsztacie samochodowym na terenie więzienia.

ródło: rp.pl, dpa

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL