Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

"Irańczykom jest bliżej do Polaków niż do Arabów"

AFP
Rafał Ożarowski, politolog, znawca Bliskiego Wschodu z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni.

"Rzeczpospolita": W Iranie od kilku dni trwajš antyrzšdowe protesty. Dlaczego Irańczycy zdecydowali się wyjœć na ulice?

dr hab. Rafał Ożarowski: Tamtejsze społeczeństwo jest młode. Na skutek wysokiego przyrostu naturalnego Iran liczy ponad 80 mln ludnoœci; to dwukrotnie więcej niż 30 lat temu, gdy w regionie powstała republika islamska. Brakuje rozwišzań systemowych w kwestii zatrudnienia, bezrobocie jest wysokie, a ceny żywnoœci stale rosnš. Oliwy do ognia dolewa cenzura, choćby w postaci blokowania mediów społecznoœciowych.

Protesty sš więc wyrazem frustracji młodych Irańczyków?

Młodych i pozbawionych perspektyw. Jest to społeczeństwo islamskie, ale bardzo specyficzne. Irańczycy sš etnicznie odmienni od m.in. Irakijczyków, Syryjczyków czy Jordańczyków, czyli Arabów. Wywodzš się z ludów indoeuropejskich. Majš więcej wspólnego z Polakami niż z Arabami. Także ich język należy do grupy języków indoeuropejskich i jest całkowicie odmienny od języka arabskiego, który jest językiem semickim.

Ale to republika islamska.

Iran to jedyne państwo na œwiecie, gdzie za religię państwowš uznawany jest islam szyicki. Tylko że starsi obywatele pamiętajš jeszcze czasy szacha, kiedy swobody i obyczajowoœć były zupełnie inne, chociażby pod względem możliwoœci spożywania alkoholu czy jeœli chodzi o ubiór kobiet. Teheran wcišż jest miastem stosunkowo otwartym. Inaczej jest na prowincji, choć zdarzajš się również miasta, np. Kom, w których na każdym kroku czuć konserwatyzm religijny.

Kultura perska została już całkowicie wyparta?

Nie, Irańczycy sš œwiadomi swoich korzeni i własnego dorobku cywilizacyjnego, który jest ogromny. Majš z czego czerpać. Kultura perska wcišż przejawia się w wielu dziedzinach: architekturze, literaturze, sztuce. Na rozwój kultury Bliskiego Wschodu duży wpływ miała szczególnie perska poezja. Jeszcze w XVIII w. język perski był językiem dworu na Bliskim Wschodzie, tak jak francuski był językiem arystokracji w Europie.

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL