Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Tajwan: Nie chciał spłacić matki. Sšd kazał oddać 2,6 mln

AdobeStock
Sšd Najwyższy podtrzymał poprzednie orzeczenie mówišce, że 41-letni mężczyzna powinien honorować umowę, którš podpisał z matkš 20 lat temu, obiecujšc jej spłatę pieniędzy za wychowanie oraz edukację.

Matka mężczyzny rozwiodła się z mężem w 1990 roku i od tej pory sama wychowała dwóch synów.

W obawie, że na staroœć nikt nie będzie się niš opiekował, gdy synowie skończyli 20 lat, podpisała z nimi umowy zakładajšce, że będš musieli oddać jej pienišdze, które na nich wydała.

Sšd Najwyższy stwierdził, że umowa jest ważna, ponieważ w momencie jej podpisania, syn był osobš dorosłš. Teraz jest dentystš, dzięki czemu jego dochody pozwalajš na spłatę długu u matki. Sšd nakazał oddać mu 22.33 mln dolarów tajwańskich (około 2,6 mln złotych). 

Kobieta oskarżyła swoich synów o ignorowanie jej po tym, jak zaczęli być w zwišzkach. Powiedziała także, że ich partnerki, za poœrednictwem swoich adwokatów, wysłały do niej listy, w których żšdały, aby "nie zawracała głowy" swoim synom.

Pozew złożony został osiem lat temu, gdy mężczyŸni odmówili matce honorowania umów. Starszy syn zapłacił jej pięć milionów dolarów tajwańskich, aby załatwić sprawę. Jej młodszy syn twierdził jednak, że umowa narusza "dobre zwyczaje", ponieważ wychowanie dziecka nie powinno być mierzone w kategoriach finansowych i postanowił spotkać się z matkš w sšdzie. Kobieta odwołała się do sšdu najwyższego po tym, jak sšdy niższej instancji orzekły na korzyœć jej syna.

W ostatnich latach na Tajwanie pojawiło się coraz więcej przypadków zaniedbań seniorów. Doprowadziło to do ustanowienia prawa o karaniu więzieniem dorosłych, którzy nie opiekujš się starszymi rodzicami.

ródło: theguardian.com

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL