Instytut Badań Edukacyjnych przeprowadza badanie, w którym sprawdza wiedzę uczniów z przedmiotów przyrodniczych - fizyki, chemii, biologii i geografii. Dodatkowo uczniowie otrzymali ankietę, w której zapytano ich m.in. o możliwość leczenia homoseksualizmu. Wypełniający ankietę mogli udzielić jedną z czterech odpowiedzi: "zdecydowanie tak", "raczej tak", "nie" i "zdecydowanie nie". 

Ankieta była anonimowa, pozostała część badania zawierała dane ucznia. Badanie porównywano z wynikiem osiągniętym na teście gimnazjalnym. 

"Badania prowadzone są w pierwszych klasach 180 szkół (próba losowa ogólnopolska). Są wśród nich licea, technika i szkoły branżowe. Badanie w terenie prowadzone jest od 13 listopada do 15 grudnia 2017 roku" - tłumaczy rzecznik Instytut Badań Edukacyjnych Kamil Szwarbuła.

Jaki cel ma pytanie o homoseksualizm? Rzecznik pytany przez TOK FM nie chce zdradzać więcej informacji. "Przygotowali ją eksperci z zakresu przedmiotów przyrodniczych przy współpracy socjologów. Przeprowadzona była w celu sprawdzenia, w jaki sposób uczniowie są przygotowani do współczesnych pytań związanych z naukami przyrodniczymi oraz w jaki sposób są nauczani przedmiotów przyrodniczych" - odpowiada.

"W tym momencie nie mogę się odnieść do tego zapytania. Nie potwierdzam też, że takie pytanie w tej ankiecie się znalazło. Wszelkie elementy tego badania są obecnie tajne. Przedstawimy je w połowie przyszłego roku wraz z publikacją raportu" - dodaje.