Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Dania: Kobieta-imam, konserwatywny polityk i nagie zdjęcia

Naser Khader i Sherin Khankan
Knud Winckelmann (CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons), facebook, youtube
Sherin Khankan, feministka, aktywistka, pisarka, znawczyni tradycji muzułmańskiej, a przede wszystkim założycielka pierwszego feministycznego meczetu w Skandynawii, oskarżyła konserwatywnego parlamentarzystę Nasera Khadera o próbę zastraszania i grożenie jej publikacjš "głęboko osobistych i prywatnych" zdjęć, które przesyłała mu kilkanaœcie lat temu, gdy byli w romantycznym zwišzku. O sprawie informuje duńska gazeta "Berlingske".

Khanhan i Khader w 1999 roku byli w zwišzku. W tym czasie kobieta miała wysyłać członkowi parlamentu intymne zdjęcia.

"Berlingske" publikuje prywatnš wiadomoœć, wysłanš przez Khadera do Khankan, w której parlamentarzysta grozi opublikowaniem jej prywatnych zdjęć. Podłożem kłótni jest kwestia finansowania organizacji Khankan, zajmujšcej się pomocš ofiarom przemocy fizycznej i psychicznej i podłożu religijnym.

"Dużo rzeczy znalazłem wczoraj w pudełku, w tym zdjęcia, które zrobiliœmy razem w Lund w 2000 roku i zdjęcia z sesji, które przesłałaœ mi w 1999 roku. Czy chcesz przestać kłamać?" - czytamy w wiadomoœci.

Khader odrzuca oskarżenia, że jego wiadomoœć to grożenie byłej partnerce. Konserwatysta powiedział "Berlingske", że Khankan powinna "powstrzymać swoje manipulacje i jęczenie". PóŸniej na Facebooku zamieœcił zrzut ekranu z rozmowy, jednoczeœnie oskarżajšc Khankan o kłamstwo.

"Nie, nie mówimy o nagich zdjęciach i Sherin Khankan to wie. To zwykłe "wakacyjne zdjęcia" z Lund i jedno "model photo", które jest zupełnie normalne, młodzieńcze, bardzo przyzwoite, a ona jest całkowicie ubrana" - napisał. "To bardzo oportunistyczne i cyniczne z jej strony, by ukryć to pod płaszczykiem akcji #metoo i "revenge porn" (publikowanie w akcie zemsty nagich zdjęć byłego partnera lub filmów - przyp. red.)" - dodał.

Khader i Khankan sš w konflikcie w zwišzku próbami zablokowania funduszy Exitcirklen - organizacji, której zarzuca się wspieranie kamieniowania i chłosty jako kary za seks pozamałżeński. Khankan odrzuca te oskarżenia, a jej adwokat szykuje pozew przeciwko Khaderowi i dwóm innym politykom centroprawicy.

Urodzony w Syrii Khader jest w Danii jednym z najbardziej szanowanych ekspertów od Bliskiego Wschodu, często krytykuje też niektóre elementy islamu. Tymczasem Khankan to założycielka pierwszego prowadzonego przez kobiety meczetu w Skandynawii, gdzie jest także imamem. Khader skrytykował projekt byłej partnerki - powiedział, że nie jest on "wystarczajšcy dobry" dla takiego kraju jak Dania, znanego z dbania o równoœć płci.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL