Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Japonia: Amerykańskim żołnierzom zakazano picia alkoholu

AFP
Żołnierzom amerykańskim stacjonujšcym na japońskiej Okinawie zakazano spożywania alkoholu - po tym jak znajdujšcy się pod wpływem alkoholu 21-letni żołnierz marines spowodował wypadek samochodowy, w którym zginšł 61-letni Japończyk.

Jeden z marines stacjonujšcy na Okinawie wsiadł za kierownicę majšc w wydychanym powietrzu trzy razy więcej alkoholu niż wynosi granica, powyżej której nie wolno prowadzić samochodu (w Japonii to 0,3 promila). Po wypadku został aresztowany.

Dowództwo sił USA w Japonii w reakcji na wypadek zakazało żołnierzom pełnišcym służbę w tym kraju picia alkoholu zarówno w jednostkach wojskowych, jak i poza nimi.

"Kiedy nasi żołnierze nie potrafiš żyć zgodnie z wysokimi standardami, jakie im wyznaczamy, naraża to na szwank więzi łšczšce nasze bazy z lokalnš społecznoœciš i utrudnia nam realizowanie naszych zadań" - czytamy w komunikacie Dowództwa sił USA w Japonii.

Żołnierzom - oprócz zakazu spożywania alkoholu - do odwołania ograniczono też swobodę poruszania - mogš przebywać jedynie na terenie baz lub w swoich kwaterach.

Strona japońska po wypadku złożyła oficjalne zażalenie na zachowanie amerykańskiego żołnierza domagajšc się zdecydowanych kroków majšcych na celu uniknięcie takich sytuacji w przyszłoœci.

W amerykańskich bazach znajdujšcych się w Japonii służy 47 tys. żołnierzy.

ródło: AFP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL