Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Przeszczep głowy człowieka. Lekarz ogłasza sukces

Sergio Canavero
YouTube
Włoski chirurg Sergio Canavero ogłosił, że sukcesem zakończyła się operacja przeszczepu głowy martwego pacjenta. Zapowiedział również, że wkrótce podobna operacja zostanie przeprowadzona na żywym organizmie.

Sergio Canavero informację o udanym przeszczepie głowy ogłosił na konferencji w Wiedniu. Zapowiedział też, że jeszcze przed końcem roku podobny zabieg zostanie przeprowadzony na żywym pacjencie.

Lekarze nie zdradził dziœ szczegółów przeprowadzonej operacji, ale ogłosił, że więcej informacji pojawi się w najbliższych dniach.

Canavero przekazał, że operacja trwała 18 godzin i sukcesem zakończyło się połšczenie kręgosłupa, nerwów i naczyń krwionoœnych.

- Wszyscy twierdzili, że jest to niemożliwe, ale operacja zakończyła się sukcesem - powiedział Włoch.

Zabieg w Chinach

Neurochirurg w ubiegłym miesišcu ogłosił, że zabieg przeszczepu głowy żywego pacjenta zostanie przeprowadzony w Chinach. Anonimowy obywatel tego kraju ma znaleŸć się na stole operacyjnym.

Zabieg ma trwać kilkadziesišt godzin i weŸmie w nim udział około 150 lekarzy. 

Canavero poinformował, że temperatura ciała pacjenta zostanie obniżona do 10 stopni Celsjusza, a następnie zostanie odcięta głowa. Wtedy też zacznie się wielogodzinny proces przyłšczania głowy do nowego ciała. Lekarze w pierwszej kolejnoœci będš łšczyć tętnice, by mózg jak najszybciej otrzymał krew. Połšczone nerwy rdzenia kręgowego majš zapewnić pacjentowi czucie. Połšczenie rdzenia kręgowego ma zapewnić użycie tlenku etylenu.

Po zabiegu pacjent zostanie na około miesišc wprowadzony w stan œpišczki farmakologicznego. W tym czasie tkanki majš się optymalnie zrosnšć.

ródło: The Independent

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL