Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Berlin: 2 tys. bezdomnych Polaków. Rzšd zapowiada pomoc

AFP
Rzšd zapowiada zwiększenie aktywnoœci w kwestii opieki nad tysišcami bezdomnych Polaków, żyjšcych na ulicach stolicy Niemiec. - W przyszłym roku finansowani przez państwo polskie pracownicy socjalni będš szukać potrzebujšcych wsparcia Polaków i udzielać im porad - zapowiedział w rozmowie z agencjš AFP Dariusz Pawłoœ, attaché prasowy polskiej ambasady w Berlinie.

- Pracownicy socjalni będš rozmawiać z bezdomnymi i organizować im pomoc lub powrót do kraju - mówił Pawłoœ.

Władze niemieckiej stolicy i organizacje charytatywne w Berlinie w ostatnim czasie sš w coraz większym stopniu obcišżone rosnšcš liczbš bezdomnych w tym mieœcie. W paŸdzierniku kilku bezdomnych zostało usuniętych z Tiergarten, parku w centrum miasta, po tym, gdy burmistrz dzielnicy skarżył się na wzrost zagrożenia bezpieczeństwa w tym miejscu.

- Możemy jedynie oszacować liczbę Polaków, mieszkajšcych na niemieckich ulicach, w oparciu o informacje przekazywane przez organizacje charytatywne - powiedział AFP Pawłoœ. - Uważamy jednak, że na ulicach Berlina żyje ponad dwa tysišce Polaków. Ambasada traktuje to bardzo poważnie - dodał.

Jak pisze AFP, obecnie Polacy, którzy znaleŸli się na ulicach niemieckich miast, szukajšc pomocy, sami muszš zgłosić się do placówki dyplomatycznej. Senat ma jednak udostępnić dodatkowe fundusze dla organizacji charytatywnych, aby aktywnie poszukiwać Polaków w potrzebie i pomagać im.

W Niemczech mieszka obecnie około 800 tys. polskich obywateli. Ogromna większoœć z nich ma pracę i mieszkanie. - Jeœli jednak ludzie nie zdołajš znaleŸć pracy, często zostajš, bo wstydzš się wrócić do domu - tłumaczył AFP Dariusz Pawłoœ. Dla innych bezdomnoœć w Niemczech ma być z kolei łatwiejsza, niż w Polsce.

ródło: rp.pl/ AFP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL