Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Wygrana artystki w sšdzie. Bar "Yoko Mono" zmieni nazwę

Fotorzepa/ Rafał Guz
Bar "Yoko Mono" w Hamburgu nie może dalej używać dotychczasowej nazwy - orzekł sšd okręgowy w tym hanzeatyckim mieœcie.

Od chwili otwarcia, do którego doszło 19 lat temu, hamburski bar "Yoko Mono" działał z powodzeniem i bez problemów prawnych. Wszystko to zmieniło się latem, gdy słynna artystka, piosenkarka, autorka tekstów i wdowa po Johnie Lennonie, podjęła działania, by pozwać bar za używanie jej nazwiska bez pozwolenia - donosi publiczny nadawca NDR. W pištek niespodziewanie sšd orzekł na korzyœć 84-latki - placówka nie będzie mogła używać dotychczasowego szyldu.

Nima Garous-Pour, właœciciel baru, jest rozczarowany tš decyzjš. Zwrócił uwagę, że inny bar w Hamburgu, noszšcy nazwę "John Lemon", może działać bez przeszkód. - Jestem naprawdę smutny z powodu tego, co się tutaj dzieje. Mieliœmy nadzieję, że będziemy mogli zachować nazwę - powiedział niemieckiej agencji prasowej DPA.

Według rzecznika sšdu Kaia Wantzena, nazwa "Yoko Mono" jest tak podobna do imienia i nazwiska artystki, że "jest wystarczajšco prawdopodobne, iż ktoœ mógłby podejrzewać jakšœ więŸ pomiędzy paniš Ono a barem". - W każdym razie założenie zwykłego zbiegu okolicznoœci jest mało prawdopodobne - dodał.

W lipcu Garous-Pour odpowiedział na proœbę o zmianę nazwy swojego obiektu, poprzez pozbycie się pierwszego słowa. Odtšd bar był nazywany po prostu "Mono". Teraz, po decyzji sšdu, pierwsza częœć nazwy będzie musiała być trwale usunięta.

Garous-Pour i jego adwokat Jens Kristian Peichl rozważajš apelację.

ródło: rp.pl/ thelocal.de

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL