W 2016 roku liczba mieszkańców kraju mających ponad 15 lat i mających imigranckie korzenie osiągnęła rekordową liczbę 2,6 miliona - poinformował jednocześnie urząd. Co czwarty mieszkaniec Szwajcarii nie ma dziś szwajcarskiego obywatelstwa.  

Definicja osób, które mają imigranckie korzenie używana przez Szwajcarski Urząd Statystyczny zalicza do tej grupy wszystkie osoby, które nie urodziły się w Szwajcarii i które nie miały obojga szwajcarskich rodziców (oznacza to, że dziecko dwojga Szwajcarów urodzonych za granicą, też jest zaliczane do osób o imigranckich korzeniach).

Najwięcej osób o imigranckich korzeniach mieszka w kantonie Genewa - aż 64 proc. mieszkańców tego kantonu zalicza się do tej grupy. Z kolei w kantonach Obwalden, Jura i Uri odsetek ten wynosi mniej niż 20 proc.

Co trzeci mieszkaniec Szwajcarii o imigranckich korzeniach ma obywatelstwo Szwajcarskie. Co piąty urodził się w Szwajcarii. 

Najwięcej osób o imigranckich korzeniach jest związanych - przez jednego ze swoich rodziców lub przez miejsce urodzenia - z Niemcami i Włochami.